Fodboldfans lammer BilletNet

Endnu engang har spidsbelastning fået BilletNet til at gå i sort. Efterspørgsel på en fodboldslandskamp fik i dag systemet til at gå ned. FDIH opfordrer BilletNet til helt at droppe online-salget, når en acceptabel drift tilsyneladende er umulig.

Endnu engang har spidsbelastning fået BilletNet til at gå i sort. Billetsystemet gik ned i formiddag på grund af stor efterspørgsel på billetter til fodboldlandskampen mellem Danmark og Norge i Parken i København 7. juni.

Allerede før billetsalget blev givet fri på BilletNet.dk klokken 10 i formiddag, var der så mange besøgende, at siden blev lukket.

Computerworld forsøgte forgæves fra klokken 9.30 at komme ind på Billetnet.dk og købe billetter til landskampen mellem Danmark og Norge.

- Der er ikke plads til flere brugere ? prøv venligst igen lidt senere. Vi forventer meget stor interesse for disse billetter, og vi er desværre nødt til at begrænse antallet af samtidige brugere, stod der på billetsælgernes hjemmeside en halv time før det gik løs.

Lidt over klokken 10 lød meldingen, at hjemmesiden var ved at blive opdateret. Men det stadig ikke muligt at købe en billet.

Og klokken 10.41 var alle 12.659 billetter ifølge DBU væk.

FDIH: Drop det!
Foreningen for Dansk Internethandel, FDIH, raser over det, som formanden kalder en fuldstændig amatøragtig drift.

- Det er helt og aldeles uacceptabelt, at så store forretninger som BilletNet ikke kan sikre en fornuftig drift. Det er virkelig at gøre onlinehandel en bjørnetjeneste, når e-handlende går forgæves på den måde, siger Gert Birnbacher, der er formand for FDIH.

Han opfordrer BilletNet til helt at droppe onlinehandel, hvis der bliver ved med at være nedbrud på den måde. Billetsystemet har en lang række tildigere nedbrud på grund af stor efterspørgsel bag sig. De tæller blandt andre billetter til Melodi Grand Prix, DBU's fodboldskole og forskellige fodboldlandskampe.

Hver gang har BilletNet bedyret forbedringer.

- Alle kan begå fejl. Men man har altså ikke et ubegrænset antal skud i bøssen, og hvis ikke BilletNet snart får rettet op på fejlene, kandiderer selskabet stærkt til titlen Årets E-floppy, siger Gert Birnbacher.

Han frygter, at den slags problemer smitter af på forbrugernes tiltro til e-handel.

- Man stiller folk, der tror, de kan få fat i en eftertragtet billet ringere på nettet end ved analog handel. Man vil som rationel forbruger fremover ikke turde satse på nettet i den situation, men være tvunget til at gardere sig med et posthusbesøg. Det skaber altså utryghed og vel også et smallere sortiment, vurderer han

DBU erkender, at der har været visse "lokale" problemer med billetsalget, men mener ikke, at problemet er slemt.

- Vi kan konstatere en stadig større forbedring i den tekniske håndtering af billetsalg til landskampene, meddeler DBU i en pressemeddelelse.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra BilletNet.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S