Cultivators e-learning ramt af konkurs

Konsulenthuset Cultivators e-learning-selskab, Zenaria, er gået konkurs. De lovede sorte tal på bundlinjen blev aldrig til noget. Straks efter er selskabet genopstået i en ny konstruktion med foreløbigt to medarbejdere.

E-learning har det fortsat svært i Danmark. En af de store spillere på markedet, Cultivators Zenaria-selskab, er begæret konkurs.

Optimismen fejlede ellers ikke noget i Zenaria, der sidste sommer varslede sorte tal på bundlinjen allerede i 2002.

Den daværende direktør, Lars Andersen, forventede en omsætning på over 20 millioner kroner og et plus på bundlinjen på mellem en halv og en hel million kroner.

- Vi nåede en omsætning på omkring 18 millioner kroner, men omkostningsstrukturen var helt hen i vejret, siger Lars Andersen i dag.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor stort underskuddet blev i 2002, men i 2001 landede det på minus 4,6 millioner ud af en omsætning på 11 millioner kroner.

Lars Andersen trådte ud af den daglige ledelse af Zenaria i november, og den tidligere direktør i Colombus IT Partner bruger nu sin tid og penge på mindre IT-projekter.

Den 26. februar blev Zenaria, nu omdøbt til Airanez A/S, begæret konkurs, og straks efter blev aktiviteterne videreført i et selskab kaldet Cultivator E-learning.

To ansatte tilbage

Det var mandag ikke muligt at få oplyst nærmere detaljer om Zenarias konkurs hos Cultivator eller kuratoren, advokat Troels Tuxen fra advokatfirmaet Bech-Bruun Dragsted.

Ved udgangen af 2001 havde Zenaria ifølge regnskabet 20 ansatte, men i dag er der ifølge Lars Andersen kun to tilbage - den ene er direktør Bent Bang-Jensen, som også er direktør i Cultivator.

Lars Andersen har igen skudt penge i e-learning-selskabet og håber på, at det snart kører med normal drift igen.

På Zenarias hjemmeside kan man finde en lang liste over kunder, der tæller en række velkendte, store danske virksomheder.

Så sent som den 10. marts kunne man læse, at Zenaria netop har afsluttet et større projekt for olieselskabet Statoil.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job