TDC køber op af Telmore

OPDATERET: TDC og Telmore forlover sig i en ny partnerskabsaftale, der skal sikre TDC's indtog på lavpris-mobilmarkedet og Telmores brug af GPRS og MMS. Aftalen kommer kort efter Telmores præsentation af et kanonregnskab.

Den danske telekæmpe TDC vil som led i et nyt samarbejde købe op af lavpris-mobilselskabet Telmore, der netop har præsenteret et overskud på 31 millioner kroner i det ellers hårdt pressede telemarked.

Det meddeler de to selskaber blot få timer efter Telmores administrerende direktør, Frank Rasmussen, fortalte til Computerworld Online, at det pæne regnskab "nok gav bedre" mulighed for et samarbejde, end det var tilfældet for et år siden.

Samarbejds-aftalen betyder, at TDC Mobile International vil indgå som minoritets-aktionær i Telmore.

Fortsætter som selvstændigt selskab

Parterne understreger, at Telmore vil fortsætte som selvstændigt selskab. Samarbejdet betyder imidlertid, at TDC vil få udvidet sit sortiment til også at omfatte Telmores netbaserede lavpris-ydelser.

Telmore vil til gengæld få adgang til TDC's GPRS og MMS-produkter, meddeler de to parter.

Hverken Telmore eller TDC ønsker at oplyse, hvor meget TDC har betalt for aktieposten i Telmore eller hvor stor en del af Telmore, der nu kommer på TDC-hænder.

Telmore-stifter og -direktør Frank Rasmussen har allerede tjent et stort, tocifret millionbeløb på at sælge internetudbyderen Image Scandinavia til World Online - det nuværende Tiscali.

Han vil ikke svare direkte på, om han bliver rig af handlen med TDC.

- Det er et definitionsspørgsmål, som gør, at jeg kommer til at tale om kontanter, konstaterer han.

Vil gerne være partner med operatør

Frank Rasmussen henviser i stedet til, at Telmore allerede for lang tid siden meldte ud, at selskabet gerne ville være partner med et mobilselskab med eget netværk - også kaldet en operatør. Telmore lejer sig ind på TDC's net.

- Det bliver væsentligt, hvor hurtigt vi kan komme på markedet med nye tjenester, og derfor er vi tvunget til at have et tættere bånd med en operatør. Det har ligget i kortene, at det skulle være TDC, fordi vi har brugt TDC's net siden starten, og fordi TDC har landets bedste dækning, siger Frank Rasmussen.

Direkte adspurgt, om Telmore har fået tilbud fra andre mobilselskaber på at købe sig ind, siger han:

- Vi har løbende sonderet, hvad der var af muligheder på markedet.

TDC's Mixit fortsætter

Efter købet af en del af Telmore har TDC nu aktier i to discountsatsninger. Selskabets eget taletidsprodukt, Mixit, fortsætter nemlig som hidtil.

Administrerende direktør Henning Vest, TDC Mobile International, vil ikke ud med, hvor mange penge selskabet har brugt på at få Mixit i luften, eller hvor mange kunder der er på konceptet.

Han forklarer, at forskellen på Telmore og Mixit er "som forskellen på yoghurt og tykmælk".

- Det afhænger af kundens personlige preferencer, hvad vedkommende vælger, siger Henning Vest.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura