Microsoft åbner Windows for AMD

Microsoft udvikler styresystemer til AMD's kommende 64 bit-processorer Opteron og Athlon 64. Det er første gang, at Microsoft udvikler versioner specielt til AMD.

Rygterne har svirret længe, men nu er det ganske vist: Der kommer 64 bit-versioner af Microsofts Windows XP og Windows Server 2003 til AMD's kommende 64 bit-processorer. Beta-versioner af styresystemerne vil være klar om nogle måneder.

AMD's Opteron lanceres den 22. april, og denne processor er beregnet til servere med en 64 bit Linux-version eller Windows Server 2003 som styresystem.

Athlon 64 kommer til september, og her er målgruppen almindelige pc-brugere. Microsofts udmelding betyder, at der vil være en 64-bit Windows XP klar til pc'er med Athlon 64 ved lanceringen af processoren.

Det er første gang, at Microsoft udvikler særlige versioner af sine styresystemer til processorer fra AMD. Softwareselskabet har allerede annonceret tilsvarende versioner til chips fra hovedkonkurrenten Intel.

Der er ingen grund til at frygte, at eksisterende 32-bit applikationer ikke vil fungere på maskiner med Athlon 64 og 64 bit-Windows XP. Athlon 64 vil være i stand til at afvikle 32 bit-programmer uden problemer, også under de kommende 64 bit-styresystemer.

Processoren vil være hurtigere end Athlon XP, uanset om man afvikler 32 bit- eller 64 bit-kode, men hvis programmet er kompileret specielt til Athlon 64, vil der være ekstra ydelse at hente.

Denne artikel stammer fra PC World Online.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job