PBS overvåger dit Dankort-forbrug

PBS og selskabet Dankort A/S har et system, der holder øje med "mistænkelige" Dankort-transaktioner. Hæver du mange penge, risikerer du, at kortet bliver spærret. Det sker for at øge sikkerheden, bedyrer PBS.

Danske Dankort-brugere risikerer, at deres kort bliver spærret, hvis de hæver mange store beløb i butikker eller på anden måde udviser mistænkelig omgang med deres betalingskort.

PBS og selskabet Dankort A/S har nemlig systemer, som overvåger danskernes brug af Dankort.

Finder der mistænkelige transaktioner sted, lyder der en alarm i den hemmelige enhed PBS Investigations. Her tager en medarbejder ud fra kontooplysningerne stilling til, om kortet skal spærres eller ej.

Hemmelige regler

Nøjagtig hvad det er, danskerne skal holde sig fra at gøre for ikke at risikere at stå med et spærret Dankort, vil hverken PBS eller Dankort A/S ud med.

- Hvis du vidste det, så vidste misbrugeren det også, som kommunikationschef Jakob Rasborg, Dankort A/S, udtrykker det overfor Computerworld Online.

Derfor er det småt med detaljer om overvågningen. Jakob Rasborg skyder dog på, at mellem 1000 og 2000 kort bliver spærret hvert år på grund af mistænkelige transaktioner.

Han understreger, at systemet ikke bare selv spærrer kortet.

- Der er altid nogle menneskeøjne, som kigger på det inden. Det er en af grundene til, at vi har så sikkert Dankort-system, mener Jakob Rasborg.

Menneskeøjnene sidder på medarbejderne i PBS Investigations, men PBS vil ikke fortælle, hvad de kigger efter.

- Det er en del af sikkerheden: Hvis de kriminelle kunne kigge os over skulderen, var vi lige vidt, siger kommunikationschef Pernille Kylling.

Hun mener, at ordningen er med til at skabe tryghed ved Dankortet. Også selv om forbrugeren under alle omstændigheder kun selv hæfter for 1200 kroner i tilfælde af misbrug og dermed økonomisk set kan være ligeglad med, om misbruget bliver større.

Burde i det mindste informere

Peter Christensen, der er en af initiativtagerne til overvågningspriserne Big Brother Awards, finder dog ikke PBS' argumenter tilstrækkeligt gode.

- Jeg forstår ikke, at PBS kan føre sådan en form for overvågning uden at være åben om reglerne, siger han.

Den tidligere formand for IT-fagforeningen Prosa påpeger, at Dankort-kunderne risikerer at havne i nogle meget pinlige situationer, når de står og skal betale med et kort, som viser sig at være spærret.

- PBS må i det mindste informere med det samme, når et kort bliver spærret, hvis reglerne skal være hemmelige. Hvis der er folk, som sidder og scanner, så må de også kunne gribe knoglen og ringe, mener Peter Christensen.

I dag skal kunderne henvende sig i deres pengeinstitut for at få genåbnet Dankort, som er blevet spærret af overvågningen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere