Virus udnytter frygten for SARS

Mens man i Asien frygter for udbredelsen af den dødelige lungesygdom SARS, er den første digitale virus, der handler om SARS, sluppet løs. Virusen lader som om, afsenderen er ramt af sygdommen.

En ny virus spiller på frygten for den dødelige lungesygdom SARS, der primært har ramt Asien.

Den elektroniske virus, ormen W32.Sars.worm, er ikke specielt destruktiv, og det danske sikkerhedsfirma Kruse Security giver den risikoprofilen lav-medium.

Virusen rundsender sig selv per e-mail og giver indtryk, at afsenderen enten er smittet med sygdommen og har behov for hjælp, eller at beskeden indeholder vigtige informationer om SARS.

Modtageren af virusen får automatisk sin startside i Internet Explorer-browseren ændret, så den peger på sundhedsorganisationen WHO's side om SARS.

Virusen åbner desuden My Downloads-mappen i Windows, så enhver kan få adgang til mappen via peer-to-peer-netværk som Kazaa og eDonkey.

Folk på netværket narres til at tro, at de kan downloade spil, men i virkeligheden er det en kopi af virusen, de får fat i.

Relevant link

Kruse Security om W32.Sars.worm

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics