Wanna-save bryder med Telia

Efter at have skaffet Telia 70.000 kunder, er det svenske selskab røget ud hos netbutikken Wanna-save.dk. Debitel er kommet ind i stedet for, men butikken håber snart at kunne tilbyde abonnementer fra en vifte af selskaber.

Mobilforhandleren Wanna-save.dk leder efter nye teleselskaber at samarbejde med, mens Telia foreløbigt er ude i kulden.

Telia har ellers haft noget nær eksklusiv adgang til Wanna-saves knap 200.000 medlemmer, og det har skaffet det svenske teleselskab omkring 70.000 kunder.

- Det har været gode kunder, som vi har været meget tilfredse med. Vi kigger imidlertid løbende vores distributionsstrategi igennem, og nu har vi valgt at trække vejret i forhold til Wanna-save, siger Telia Mobiles administrerende direktør, Jesper Brøckner.

I stedet er der blevet plads til Debitel, der sælger mobiltelefoner som Nokia 3310 og Sony Ericsson R600 for en krone per styk, hvis man binder sig til seks måneders abonnement.

- Der ligger ikke noget særligt i aftalen. Wanna-save kommer ud til et godt stort publikum, og vores produkt passer godt ind, siger administrerende direktør Per Nielsen, Debitel.

Vifte af selskaber

Også andre selskaber er på vej ind i varmen. Wanna-save markedsfører i øjeblikket abonnementer for Tele2 og TDC Mobils Mixit-lavprisabonnement.

I løbet af nogle måneder bliver det muligt at købe billige mobiltelefoner, hvor man kan vælge mellem en vifte af mobilselskaber, oplyser Wanna-saves direktør, Carsten Berner Mortensen.

Han forventer at udvide butikken, så medlemmerne kan købe andet end mobiltelefoner. Det næste projekt bliver en avanceret vinhandel, som Carsten Berner Mortensen har arbejdet på i mere end et år.

Wanna-save er sammen med en pendant henvendt til erhvervslivet, Procom 2000, ejet af Carsten Berner Mortensens selskab, Flexnet, som for andet år i træk snart kan aflevere et regnskab med et mindre overskud.

Medlemmerne får penge

Wanna-save er baseret på, at medlemmerne optjener point ved at købe varer eller markedsføre butikken over for venner og bekendte.

Til nytår skal to statsautoriserede revisionsfirmaer vurdere den samlede værdi af Wanna-saves aktiver, og 20 procent heraf udloddes til medlemmerne.

Carsten Berner Mortensen har intet bud på værdien af selskabet, men under alle omstændigheder skal beløbet deles ud på mange medlemmer. Beløb under 50 kroner udbetales ikke.

Inden da kan det tænkes, at Telia igen vil forsøge at hente mobilkunder hjem via Wanna-save.

- Vi smækker aldrig hårdt med døren. I øjeblikket er markedspriserne generelt meget lave, og så kan vi indgå gode aftaler med andre samarbejdspartnere, og det er bare det, vi har gjort, siger Jesper Brøckner, Telia.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere