Dataram lukker dansk RAM-produktion

Den amerikanske RAM-producent Dataram fyrer alle produktionsmedarbejderne fra John Trolles fallerede Memory Card Technology, MCT, og lukker RAM-fabrikken i Århus.

Dataram lukker produktionsfaciliteterne i Århus og sender 31 medarbejdere på gaden.

Dataram fyrede allerede for et år siden 26 medarbejdere, hvilket dengang svarede til hver fjerde.

Beslutningen, der bliver endelig ført ud i livet senere i dag, er truffet af selskabets amerikanske ledelse, der vurderer, at der kan spares 47 millioner kroner årligt ved at lukke den danske produktion.

I en pressemeddelelse oplyser Datarams øverste chef, Robert Tarantino, at der ikke er udsigt til en dramatisk vækst i erhvervslivets investeringslyst, og at selskabet derfor ikke kan forsvare at opretholde to produktionsfaciliteter.

Fremover bliver produktionen af RAM-klodser fra Dataram samlet i USA, og tilbage i Danmark vil blot være et salgskontor.

Dataram betalte i marts 2001 omkring 260 millioner kroner for alle aktiviteterne i John Trolles fallerede Memory Card Technology, men den guldrandede forretning udeblev.

Allerede i seneste regnskab huggede Dataram 50 millioner kroner af goodwillen i det danske selskab. Nu nedskriver amerikanerne med yderligere 74 millioner kroenr.

Siden købet af MCT har selskabet offentliggjort et enkelt årsregnskab for 2001 og 2002, der er afsluttet 31. marts.

Her blev resultatet målt over lidt over et år et driftstab på 82,8 millioner kroner ud af en omsætning på 349,3 millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen