Infineon fyrer 900 på grund af prisfald

Europas næststørste chiproducent, Infineon, fyrer 900 medarbejdere over de næste tre måneder. Fyringerne kommer i kølvandet på et skuffende første kvartal, hvor Infineon blev ramt af et svigtende salg på chipmarkedet.

Europas næststørste chipproducent, tyske Infineon, har planer om at fyre 900 medarbejdere i løbet af de næste måneder, fordi selskabet skal spare 3,7 milliarder kroner.

Meldingen kommer, efter Infineon tirsdag præsenterede det ottende kvartalsregnskab i træk med underskud, skriver Financial Times.

Chipindustrien kæmper i øjeblikket for at komme over branchens hidtil værste krise, og forventningerne til væksten i salget af chips på verdensplan blev mandag nedjusteret fra 20 procent til mellem 10 og 15 procent.

Infineons fyringer er de første i år, men selskabet afsluttede i foråret sidste år en stor fyringsrunde, hvor virksomheden sagde farvel til 5000 medarbejdere på verdensplan.

500 af fyresedlerne bliver sendt til administrative medarbejdere, 150 til selskabets svenske mobildivision, og de resterende 250 job vil forsvinde på grund af outsourcing.

Selskabet overvejer samtidig at flytte koncernens hovedkvarter fra Tyskland. Infineon har allerede besluttet at flytte administration af en af divisionerne til Østrig.

Samtidig vil selskabet styrke positionen på det asiatiske marked med store investeringer, og Infineon har planer om at bygge en ny fabrik på den amerikanske østkyst.

Infineon undersøger i øjeblikket placeringer i Asien, USA og Europa som ny base for hovedkvarteret, men forventer ikke at træffe en endelig beslutning før september, skriver Financial Times.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect