Flere MMS-aftaler på plads

Kunder hos TDC Mobil og Telia kan nu også sende multimediebeskeder, MMS'er, til hinanden, efter at selskaberne langt om længe har indgået en udvekslingsaftale. Nogle selskaber opkræver penge for MMS, mens andre holder fast i en gratis prøveperiode.

Mobilselskaberne TDC Mobil og Telias kunder kan langt om længe sende multimediebeskeder, MMS'er, til hinanden.

Hvad der kunne lyde som den største selvfølge, har dermed været over fire måneder undervejs, idet de fleste af selskaberne lancerede MMS omkring jul.

Telia og Sonofon var de første selskaber, der indgik aftale om at udveksle kundernes MMS-beskeder, mens kunderne hos Orange foreløbig kun kan sende til andre Orange-kunder.

Prisstrukturen er foreløbigt temmelig forvirrende:

Kunder hos Telia og Sonofon skal betale tre kroner per sendt MMS, mens TDC Mobils kunder i en prøveperiode lidt endnu kan sende MMS'er gratis. Modtagelsen af en MMS er altid gratis.

Dyrt for TDC

Det påfører i øvrigt TDC Mobil nogle omkostninger, for selskabet skal betale en såkaldt termineringsafgift til Telia, hver gang en TDC-kunde sender MMS'er til en Telia-kunde. I prøveperioden bliver den udgift ikke dækket af kunden selv.

Et foto klar til at blive sendt per MMS
Orange tilbyder også kunderne en gratis MMS-periode, der ifølge hjemmesiden varer indtil "sommeren 2003".

Det eneste lavprisselskab med MMS er CBB Mobil, der forlanger tre kroner per sendt MMS. Da CBB Mobil benytter Sonofons netværk, kan beskederne også sendes til kunder hos Sonofon og Telia.

Aftalerne om at udveksle MMS-beskeder på tværs af selskaberne bliver til efter en lang proces, som blandt andet er trukket i langdrag af tekniske vanskeligheder hos nogle af selskaberne.

Mobilbranchen håber, at MMS bliver en kassesucces, men det forudsætter, at det er lige så nemt at sende MMS-beskeder til vennerne - uanset hvor de er kunde - som det er i dag at sende de traditionelle tekstbeskeder, SMS'erne.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S