Craig Barrett: Moores lov kan holde længe

Intel-topchefen Craig Barrett blev fredag udnævnt til æresdoktor ved DTU. Han benyttede lejligheden til at slå fast, at Moores holder 10 til 15 år endnu, og at opsvinget kommer til dele af IT-branchen allerede i år.

Antallet af håbefulde ingeniørspirer oversteg antallet af forretningsfolk i jakkesæt, da Craig R. Barrett, topchef for verdens største chipselskab, Intel, fredag eftermiddag talte til et tætpakket auditorium på Danmarks Tekniske Universitet.

Craig Barrett gik på talerstolen, umiddelbart inden han selv blev udnævnt til æresdoktor på universitet ? en belønning for hans forskning inden for metalliske mikrostrukturer og hans betydning for IT-udviklingen.

I starten af 1970'erne var Craig Barrett selv ansat på det daværende DTH. Han forskede i materialevidenskab på instituttet for fysik, dengang man kunne se en transistor med det blotte øje.

Intel-topchefen vendte tilbage til udgangspunktet og talte mere om teknik end forretning på sin tidligere arbejdsplads. Han lovede, at stormskridtene i chipindustrien vil fortsætte.

Craig Barrett fortalte om Moores lov. En populær version af denne lov siger, at antallet af transistorer i en processor fordobles hver 18. måned.

Ingen eksponentiel lov holder evigt, men Barrett mente, at Moores lov holder 10 til 15 endnu, og at den i hvert fald gælder, så længe han sidder ved roret i Intel.

Silicium forbliver hjørnestenen

I det næste årti og mere til vil silicium udgøre hjørnestenen i computerchips. Hvert andet år vil en ny fremstillingsteknologi se dagens lys, og transistorer vil blive pakket stadig tættere sammen.

Selv om nye materialer som for eksempel nanotubes dukker op, vil silicium-baseret teknologi blive ved med at dominere i lang tid endnu, ikke mindst på grund af de forholdsvis lave produktionsomkostninger, forudså Craig Barrett.

Historisk har Intel været altid været helt i front, når det gælder computerchips, men selskabet er også aktivt inden for kommunikationsteknologi. For et par år siden gav det sig udslag i købet af det danske firma Giga, der udvikler chips til optisk kommunikation, for en rekordsum på ti milliarder kroner.

Ifølge Barrett vil optiske netværk, hvor data overføres med en hastighed på 10 gigabit per sekund, blive dagligdag i virksomhederne inden for få år. Det er 100 gange hurtigere end dagens mest udbredte netværksteknologi.

Den samme silicium-teknologi, der benyttes til computerchips, vil finde vej til kommunikationsenheder, ikke mindst de trådløse af slagsen. Intel forestiller sig billige radiosendere og -modtagere i alle tænkelige enheder, lige fra pc'en til radiatoren.

Udviklingen vender i år

Craig Barrett blev afkrævet et forsigtigt bud på, hvornår krisen i IT-branchen er forbi. Hans udmelding lød, at udviklingen i computerindustrien vil vende i anden halvdel af 2003, mens kommunikationsbranchen må vente til anden halvdel af 2004.

Craig Barrett var for øvrigt ikke den eneste, der blev udnævnt til æresdoktor ved dagens arrangement. Samme ære overgik professor John Daniel Spengler fra Harvard. Han fik titlen for sin mangeårige forskningsindsats inden for luftforureningens effekt på mennesker.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network