Craig Barrett: Moores lov kan holde længe

Intel-topchefen Craig Barrett blev fredag udnævnt til æresdoktor ved DTU. Han benyttede lejligheden til at slå fast, at Moores holder 10 til 15 år endnu, og at opsvinget kommer til dele af IT-branchen allerede i år.

Antallet af håbefulde ingeniørspirer oversteg antallet af forretningsfolk i jakkesæt, da Craig R. Barrett, topchef for verdens største chipselskab, Intel, fredag eftermiddag talte til et tætpakket auditorium på Danmarks Tekniske Universitet.

Craig Barrett gik på talerstolen, umiddelbart inden han selv blev udnævnt til æresdoktor på universitet ? en belønning for hans forskning inden for metalliske mikrostrukturer og hans betydning for IT-udviklingen.

I starten af 1970'erne var Craig Barrett selv ansat på det daværende DTH. Han forskede i materialevidenskab på instituttet for fysik, dengang man kunne se en transistor med det blotte øje.

Intel-topchefen vendte tilbage til udgangspunktet og talte mere om teknik end forretning på sin tidligere arbejdsplads. Han lovede, at stormskridtene i chipindustrien vil fortsætte.

Craig Barrett fortalte om Moores lov. En populær version af denne lov siger, at antallet af transistorer i en processor fordobles hver 18. måned.

Ingen eksponentiel lov holder evigt, men Barrett mente, at Moores lov holder 10 til 15 endnu, og at den i hvert fald gælder, så længe han sidder ved roret i Intel.

Silicium forbliver hjørnestenen

I det næste årti og mere til vil silicium udgøre hjørnestenen i computerchips. Hvert andet år vil en ny fremstillingsteknologi se dagens lys, og transistorer vil blive pakket stadig tættere sammen.

Selv om nye materialer som for eksempel nanotubes dukker op, vil silicium-baseret teknologi blive ved med at dominere i lang tid endnu, ikke mindst på grund af de forholdsvis lave produktionsomkostninger, forudså Craig Barrett.

Historisk har Intel været altid været helt i front, når det gælder computerchips, men selskabet er også aktivt inden for kommunikationsteknologi. For et par år siden gav det sig udslag i købet af det danske firma Giga, der udvikler chips til optisk kommunikation, for en rekordsum på ti milliarder kroner.

Ifølge Barrett vil optiske netværk, hvor data overføres med en hastighed på 10 gigabit per sekund, blive dagligdag i virksomhederne inden for få år. Det er 100 gange hurtigere end dagens mest udbredte netværksteknologi.

Den samme silicium-teknologi, der benyttes til computerchips, vil finde vej til kommunikationsenheder, ikke mindst de trådløse af slagsen. Intel forestiller sig billige radiosendere og -modtagere i alle tænkelige enheder, lige fra pc'en til radiatoren.

Udviklingen vender i år

Craig Barrett blev afkrævet et forsigtigt bud på, hvornår krisen i IT-branchen er forbi. Hans udmelding lød, at udviklingen i computerindustrien vil vende i anden halvdel af 2003, mens kommunikationsbranchen må vente til anden halvdel af 2004.

Craig Barrett var for øvrigt ikke den eneste, der blev udnævnt til æresdoktor ved dagens arrangement. Samme ære overgik professor John Daniel Spengler fra Harvard. Han fik titlen for sin mangeårige forskningsindsats inden for luftforureningens effekt på mennesker.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job