Riskær truer med konkursbegæring

Cybercity-stifteren Klaus Riskær Pedersen truer med at begære den danske internetudbyder konkurs for at forhindre amerikanske Advent International i at løbe fra et en gæld på 163 millioner kroner til hans familiefond.

Klaus Riskær Pedersen truer nu med at begære Cybercity, som han selv stiftede, konkurs, skriver dagbladet Børsen.

Det sker, efter de nuværende ejere med den amerikanske investeringsfond Advent International i spidsen er ved at sælge Cybercity-ejerskabet til sig selv og lægge det over i et nyt selskab.

Den manøvre vil forhindre, at ejerne, som for tre år siden betalte en halv milliard kroner for Cybercity, skal udbetale yderligere 163 millioner kroner til Klaus Riskær Pedersens familiefond.

Fonden stod som ejer af Cybercity frem til salget af Advent, fordi finansmanden oven på sin konkurs ikke selv havde mulighed for at eje virksomheden.

Cybercity mere værd

Klaus Riskær Pedersen vil ifølge Børsen bruge konkursbegæringen til at få sat værdi på Cybercity. Han mener, at den er langt større end de 234 millioner kroner, som de nuværende ejere er ved at sælge selskabet til sig selv for.

Avisen skriver dog intet om, hvordan Riskær kan begære Cybercity konkurs. Det kræver, at han har et tilgodehavende, og ifølge Cybercity er det ikke tilfældet.

Hvis Cybercity bliver solgt for mere end 285 millioner kroner, vil det udløse en gevinst på op til 163 millioner kroner til familiefonden. Det nøjagtige beløb afhænger af salgsprisen.

Mangler afklaring om bagmændene

Derfor forsøger Klaus Riskær Pedersen at få familiefonden med i et købstilbud. Det har han fremsendt til likvidatoren i det selskabet, som de nye ejere er ved at lukke, advokat Kurt Skovlund.

Han bekræfter over for Berlingske Tidende, at han har modtaget et brev fra Klaus Riskær Pedersen.

- Det er let nok at skrive i et brev, at man har 300 millioner kroner, men jeg må på en eller anden måde have en underbygning af det. Jeg ved ikke, hvem der står bag. Jeg går ud fra, at Klaus Riskær ikke selv har 300 millioner kroner, siger Kurt Skovlund til avisen.

Han siger, at han en pligt til at undersøge alle bud, der kommer på Cybercity-ejerskabet, inden han laver en indstilling til aktionærerne om, hvad der er det bedste.

Hele affæren udspringer dog af, at Advent og de øvrige investorer er ved at sælge til sig selv, og de er ikke interesserede i at give Klaus Riskær Pedersen et comeback i den danske internetbranche.

- Advent International og de øvrige investorer har ikke nogen som helst intentioner om at hente eksterne investorer ind i et velfungerende selskab, siger Chantal Ligert Wood, som er talskvinde for Advent.

Klaus Riskær Pedersen oplyser i øvrigt til Morgenavisen Jyllands-Posten, at hans bud på Cybercity er betinget af, at han selv bliver indsat som direktør for selskabet i mindst fem år.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,