Turbulent år giver Xerox minioverskud

Printer og kopigiganten Xerox har været gennem et turbulent år med nedskæringer i medarbejderstaben og massiv branchekritik af selskabets leasingkontrakter. Overskuddet er på et år faldet med 87 procent til beskedne to millioner kroner, og regningen efter en bedragerimistænkt forhandler er sendt videre til USA.

Xerox' danske datterselskab har i det seneste år været udsat for en massiv kritik af selskabets forretningsmetoder, hvilket har sat sit præg på regnskabet.

Efter et rekordår i 2001, hvor kopi- og printergiganten vendte et dundrende underskud på 28 millioner kroner til et overskud på 16, er både omsætning og evnen til at tjene penge faldet i 2002.

Kritikken blev blandt andet fremsat af Grafisk Arbejdsgiverforening på vegne af 40 utilfredse kunder og af Grundfos-direktør Niels Due Jensen, der i Berlingske Tidende direkte advarede danske virksomheder mod at købe hos Xerox.

Xerox: Markedet er tilbageholdende
Ifølge Grafisk Arbejdsgiverforening og Grundfos-direktøren bondefangede Xerox kunderne med uoverskuelige og uopsigelige leasingkontrakter, samtidig med at selskabets maskiner ikke fungerede tilfredsstillende.

Ifølge regnskabet skyldes nedgangen i omsætning og overskud, at markedet i 2002 udviste fortsat tilbageholdenhed.

Xerox A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Omsætning337,8358,7
Resultat af primær drift (EBIT)12,225,8
Resultat før skat 6,117,7
Resultat2,116,3
Egenkapital47,044,9
Antal ansatte279302
Derimod fremgår det ikke af regnskabet, om den negative omtale af Xerox' forretningsmetoder har haft en direkte indvirkning på omsætningen hos Xerox.

Xerox' administrerende direktør, Per S. Andreasen, vurderer, at kritikken i efteråret ikke betød så meget for selskabets økonomi sidste år.

- Det er klart, at vi har mistet en enkelt eller to kunder som følge af kritikken, ligesom vores goodwill i branchen har taget skade. Men jeg tror faktisk ikke, at vores tilbagegang skyldes den kritik, der har været fremme, siger han til Computerworld Online.

- Jeg er tilfreds med, at det er lykkedes Xerox at få overskud to år i træk. Når det er sagt, så er det klart, at jeg ikke er tilfreds med, at vi er gået tilbage i både omsætning og indtjening, siger han.

Laveste omsætning siden 1998

Det ligger fast, at omsætningen hos Xerox ikke har været lavere siden 1998.

Således blev det til 338 millioner kroner i omsætning i 2002, hvoraf 102,3 millioner stammer fra salget af papir og tilbehør, mens det beløb, Xerox Danmark får i kommission fra moderselskabet, er faldet fra 241,7 til 227,5 millioner kroner.

Til sammenligning var omsætningen året før seks procent større og i 2000 hele 18 procent større.

Dermed er overskuddet i den danske forretning faldet fra 16 millioner kroner i 2001 til beskedne to millioner kroner efter skat i 2001.

Ingen besparelse ved ERP-system

Xerox har forsøgt at effektivisere forretningen i det forgangne regnskabsår ved dels at reducere antallet af medarbejdere med 23 til 279, dels at implementere et nyt ERP-system fra SAP.

Ifølge regnskabet har besparelserne ved at købe en ny ERP-løsning dog ikke vist sig endnu.

Desuden har Xerox tabt et tocifret millionbeløb på at erklære en af selskabets dedikerede forhandlere konkurs. De penge er dog ikke trukket op af lommen hos Xerox Danmark, der som kommissionærvirksomhed har sendt regningen videre til moderselskabet.

I forbindelse med konkursen i Partner Århus A/S har kurator inddraget politiet i sagen, og to tidligere chefer med Partner Århus' administrerende direktør i spidsen er blevet meldt for bedrageri.

De to er mistænkt for at have dobbeltbelånt leasingkontrakter hos det Jyske Bank-ejede leasingselskab Jysk Finans og det GE Capital-ejede Resonia Leasing.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S