Politikere slipper TDC's priser fri

IT- og Telestyrelsen skal ikke længere kræve, at TDC hvert år sænker priserne for at ringe fra almindelige fastnettelefoner. Kravet om lavere priser var ved at tage livet af de mindre selskaber, mener Socialdemokraternes teleordfører, Thomas Adelskov.

Et bredt politisk flertal har på et møde i dag besluttet at slippe kontrollen med TDC's fastnetpriser.

Hidtil har myndighederne overvåget de priser, som danskerne betaler for abonnement og samtaler hos TDC, og hvert år er TDC blevet mødt krav om billigere priser.

Oprettelsesafgift, flytteafgift, abonnementsprisen og opkaldsafgiften fastfryses midlertidigt.

Fra forbrugersynspunkt er det en dårlig nyhed, at teleselskaberne ikke længere skal tvinges til at sænke priserne på fastnettelefoni med fire procent om året.

Men samtidig er det en god nyhed, at konkurrencen i sig selv nok skal holde priserne nede, mener Socialdemokraternes teleordfører, Thomas Adelskov.

De lave TDC-priser har hidtil gjort det vanskeligt for andre selskaber at tjene penge, og samtidig har fokus flyttet sig fra nye tjenester på telemarkedet til alene at handle om priser.

Måtte dreje nøglen om

- Vi har givet konkurrenterne luft. Hvis vi fastholdt maksimalpriserne (kravet om lavere TDC-priser, red.), ville effekten være, at nogle af selskaberne ville dreje nøglen om, siger Thomas Adelskov.

Dermed har politikerne fulgt en anbefaling fra blandt andre Forbrugerrådet, der tilbage i februar gik til kamp mod maksimalpriserne.

"Forbrugerrådet er af den opfattelse, at en stram regulering af priserne kan indebære fastlåsning af markedet med manglende innovation og produktudvikling til følge," skrev rådet i et høringssvar til IT- og Telestyrelsen.

Politikerne vil nu følge udviklingen, og bliver ophævelsen af maksimalpriserne en ulempe for forbrugerne, må sagen tages op igen, siger Thomas Adelskov.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos