Fejl i Intels Itanium 2-processor

Nogle af Intels Itanium 2-processorer har en fejl, der kan få systemet til at gå ned. Intel tilbyder kunderne at bytte til nye processorer, og IBM stopper foreløbig salget af servere med processoren.

En del af de Itanium 2-processorer, som Intel har sendt på markedet de seneste 10 måneder, rummer en fejl, som kan få systemet til at opføre sig uventet eller helt gå ned.

Fejlen opstår kun under ganske særlige omstændigheder. Itanium 2 benyttes i 64 bit-servere og kraftige arbejdsstationer.

Ifølge en talsmand fra Intel kan problemet afhjælpes ved at sætte processorernes frekvens ned til 800 MHz. Normalt kører en Itanium 2 med en frekvens på en GHz eller 900 MHz.

Intel kalder ikke samtlige Itanium 2 tilbage, men hvis kunderne ønsker det, kan de få byttet processorerne til nye, der ikke er fejlbehæftede.

Det er uklart, hvilke slags instruktioner eller data der kan få systemet til at gå ned. Problemet er ikke knyttet til specifikke applikationer.

IBM har meddelt, at firmaet stopper leverancerne af sin Eserver x450, men at der ikke er rapporteret om problemer med den håndfuld Itanium 2-servere, som IBM har nået at levere.

HP fortsætter med at sælge Itanium 2-systemer indtil videre, men arbejder sammen med Intel for at finde ud af, hvad der er den bedste løsning for kunderne. Unisys stiller sig tilfreds med de foranstaltninger, som Intel har iværksat.

Denne artikel stammer fra PC World Online.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job