Sidste udkald for nordjysk kølerproducent

Den nordjyske producent af avancerede chip-kølere, Asetek, skal efter et nyt underskud til at lange nogle produkter over disken, hvis investorernes 24 millioner kroner skal give afkast. Selskabet lancerer tre nye produkter i år og regner med en markant fremgang.

I år skal den nordjyske kølerproducent, Asetek, ud at bevise, at de knap 24 millioner kroner, som investorer har spyttet i selskabets udviklingskasse, er givet godt ud.

Fem private investorer har troet så meget på virksomhedens egenudviklede kølersystemer, at de i løbet af de seneste tre år har skudt over 22 millioner kroner i firmaet. De resterende 1,5 millioner kroner kommer fra EU's udviklingsmidler.

Indtil videre går det dog ikke så godt med salget. Aseteks kølere høster stor anerkendelse, men selskabet fik alligevel røde tal på bundlinjen sidste år.

Asetek tabte 5,8 millioner kroner, og egenkapitalen skrumpede fra 17,9 millioner kroner til 12,1 millioner kroner. Derudover havde virksomheden sidste år over 12,5 millioner i banken, hvilket i dag er reduceret til 3,5 millioner kroner.

Så medmindre investorerne kommer med en ny pose penge, er det ved at være sidste udkald for Asetek, hvis den nordjyske udviklingssucces skal blive til en god forretning.

Klar med nye produkter

Ifølge virksomhedens salgsdirektør, Martin Schousboe, tager virksomheden i år springet fra udviklingsvirksomhed til etableret virksomhed med et bredt produktsortiment.

- Vi lancerer i år en række nye produkter, blandt andet en ny aircondition-enhed til servere og et nyt vandkølingssystem til til køling af CPU'er, som vi forventer os meget af, siger Martin Schousboe.

Så salgsdirektøren regner med, at virksomhedens 20 ansatte i Brønderslev kommer til at løbe hurtigt. Salgsdirektøren oplyser, at der allerede har været flere henvendelser fra - og forhandlinger med - de store chipproducenter.

Salgsdirektøren vil ikke oplyse, hvor meget selskabet omsatte for sidste år, men fremhæver i stedet, at Asetek er kommet godt fra start i år.

- Målet er at nå en omsætning på 14 millioner kroner i år, hvilket er en markant fremgang i forhold til sidste år, siger Martin Schousboe.

Han mener ikke, at der er noget underligt ved sidste års underskud.

- Som sagt har vi brugt mange penge på udvikling. Vi lancerede først en ny køler i september sidste år, så mellem 60 og 70 procent af omsætningen blev skabt på årets sidste fire måneder, siger Martin Schousboe.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S