IT-medarbejdere råber på uddannelse

Danske IT-ansatte ønsker i stor stil at efteruddanne sig, viser en webbaseret analyse, som IT-højskolen og Teknologisk Institut har gennemført. Efterspørgslen går ikke mindst på de mere avancerede kurser.

Behovet for efteruddannelse er stort, mener IT-højskolen og Teknologisk Institut og henviser til en webbaseret spørgeskemaundersøgelse med 670 svarpersoner.

85 procent af deltagerne ønsker videreuddannelse på IT-området inden for de næste to år, og svarpersonerne efterspørger især avancerede kurser i længere forløb.

- Kurser inden for IT-projektledelse, system- og softwareudvikling, datasikkerhed, databaser, optimering af netværk og IT-strategi er det, der står højest på ønskesedlen, siger Jørgen Kunter Pedersen, direktør for Teknologisk Institut.

Svarpersonerne vil i øvrigt hellere end gerne videreuddanne sig om dagen:

- Efter flere år med fokus på det voksende antal af kurser uden for arbejdstid, så er den største overraskelse i undersøgelsen det store ønske om at komme på kursus i dagtimerne, siger Jane Andersen, udviklingsleder på IT-højskolen i København.

Spørgeskemaundersøgelsen blev gennemført i efteråret og var åben for alle interesserede. Derfor er tallene ikke baseret på noget repræsentativt udsnit af de IT-ansatte.

Relevant link:

Rapporten om efteruddannelse

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune