IT-medarbejdere råber på uddannelse

Danske IT-ansatte ønsker i stor stil at efteruddanne sig, viser en webbaseret analyse, som IT-højskolen og Teknologisk Institut har gennemført. Efterspørgslen går ikke mindst på de mere avancerede kurser.

Behovet for efteruddannelse er stort, mener IT-højskolen og Teknologisk Institut og henviser til en webbaseret spørgeskemaundersøgelse med 670 svarpersoner.

85 procent af deltagerne ønsker videreuddannelse på IT-området inden for de næste to år, og svarpersonerne efterspørger især avancerede kurser i længere forløb.

- Kurser inden for IT-projektledelse, system- og softwareudvikling, datasikkerhed, databaser, optimering af netværk og IT-strategi er det, der står højest på ønskesedlen, siger Jørgen Kunter Pedersen, direktør for Teknologisk Institut.

Svarpersonerne vil i øvrigt hellere end gerne videreuddanne sig om dagen:

- Efter flere år med fokus på det voksende antal af kurser uden for arbejdstid, så er den største overraskelse i undersøgelsen det store ønske om at komme på kursus i dagtimerne, siger Jane Andersen, udviklingsleder på IT-højskolen i København.

Spørgeskemaundersøgelsen blev gennemført i efteråret og var åben for alle interesserede. Derfor er tallene ikke baseret på noget repræsentativt udsnit af de IT-ansatte.

Relevant link:

Rapporten om efteruddannelse




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis