Finsk firewall-firma ind i Danmark

Den tidligere direktør for Sun-distributøren GE Access, Henrik Vetter, skal erobre 30 procent af markedet for firewalls i Danmark. Som ny landechef for finske Stonesoft skal han selv sparke salget i gang for at vække forhandlernes interesse.

Den finske producent af firewalls, Stonesoft, udvider sit salg på det danske marked ved at oprette et dansk kontor med selvstændigt budgetansvar.

Hidtil har selskabets produkter været solgt gennem distributøren Scribona.

Men i erkendelse af, at det er nødvendigt at være fysisk tilstede i et strategisk vigtigt land, har Stonesoft åbnet kontor i Lyngby.

Vil have 30 procent om to år

Stonesoft Danmark har en ambition om på to år at erobre 30 procent af markedet for firewalls og transmissionsudstyr til virtuelle, private netværk (VPN), og dertil er den tidligere direktør for Sun-distributøren GE Access, Henrik Vetter, ansat som dansk landechef.

Konkurrenterne hedder primært Check Point Software Technologies og Cicso, men Vetter har en strategi:

- Udfordringen bliver først og fremmest at få nogle sælgere ansat, der kan kaste kunder af sig til forhandlerne. Vi tror ikke på, at vi skal udvide antallet af forhandlere ukritisk, men vi skal derimod sørge for, at de dedikerede forhandlere får noget forretning her og nu, siger han.

Til det formål vurderer han, at der i løbet af det første år skal ansættes fem medarbejdere på kontoret i Lyngby.

Det var nogenlunde samme setup, han havde at arbejde med, da han i 2000 blev sat til at køre den danske afdeling af Sun-distributøren GE Access.

Som administrerende direktør var han med til at sikre en trecifret millionomsætning og en forretning, der gav overskud.

Trak sig efter fejlslagen købsforsøg

Kampen om det danske marked for distribution af produkter fra Sun var dog så intens, at alle forsøgte at opkøbe hinanden. GE Access blev taberen, da konkurrenterne Next og DNS valgte at indgå registreret partnerskab.

Henrik Vetter havde forgæves forsøgt at købe Next, og da handlen gik til konkurrenten, valgte GE Access at trække sig ud af det danske marked.

- Jeg har også via mine tidligere job fået en meget god kontakt til den danske forhandlerverden, og jeg ved, at der skal salgshjælp til for at holde forhandlerne interesserede. Vi skal ikke bare ind og stå på hylderne sammen med de konkurrerende produkter, for så vælger forhandleren det, han kender, siger Vetter.

Stonesoft, der er noteret på børsen i Helsingfors, har selv udviklet selskabets firewall, hvilket har gjort sit indhak på regnskaberne for den 13 år gamle virksomhed.

Sidste år fik selskabet et driftsunderskud på 187 millioner kroner. Omsætningen var på 224 millioner kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    SOC-analytikere i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S