CSC skal drive IT for 800 ISS-kontorer

Den danske servicevirksomhed ISS outsourcer sin IT-drift til CSC, som får ansvaret for alle IT-systemer på 800 ISS-kontorer i Europa. Aftalen er 2,8 milliarder kroner værd.

Det amerikanske IT-driftsselskab CSC bekræftede i går, at det har indgået en milliardkontrakt med den danske servicevirksomhed, ISS.

CSC skal drive alle IT-systemer for ISS på 800 kontorer over hele Europa.

Kontrakten løber over 10 år og har en samlet værdi på 2,8 milliarder kroner.

120 skifter arbejdsgiver

Allerede på mandag skifter 120 IT-medarbejdere fra ISS arbejdsgiver til CSC, som får nok at se til med den nye aftale.

Ud over den store mængde kontorer, som kontrakten dækker, omfatter aftalen også mange forskellige IT-installationer.

En meddelelse, som CSC har sendt til de amerikanske investorer, omtaler både mainframe, midrange, desktop, support, netværk og udvikling af nye applikationer.

ISS' administrerende direktør, Eric Rylberg, siger, at der både er fordele på kort sigt og på lang sigt i aftalen med CSC, men at de langsigtede fordele har været mest afgørende for, at ISS valgte at outsource sin IT.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S