Slut med Internet Explorers selvstændighed

Det er slut med Internet Explorer som selvstændigt program. I den næste version af Windows vil webbrowseren være så integreret i styresystemet, at programmet ikke kan skilles ud. Det er nødvendigt for at opnå den sikkerhed, som Microsoft ønsker i den næste Windows-version.

Internet Explorer 6 med service pack 1 bliver den sidste version af Microsofts webbrowser, der kan downloades som et selvstændigt program.

Microsoft Internet Explorer skal i den næste udgave af Windows være så integreret i styresystemet, at browseren ikke vil blive frigivet som selvstændigt program.

Microsoft har endnu ikke uddybet, hvilken betydning det får for Internet Explorer til andre styresystemer end Windows.

Ifølge Brian Countryman, der leder udviklingen af Internet Explorer, gør øgede krav til sikkerhed det nødvendigt at integrere Internet Explorer så dybt i styresystemet, at de to ikke kan skilles ad.

Han afviser, at beslutningen har noget med monopolsagen at gøre. I sagen, der endte med et forlig, blev Microsoft netop anklaget for at have udbredt sin webbrowser ved at levere det sammen med styresystemet.

Microsoft hævdede i forbindelse med sagen, at Internet Explorer var integreret i Windows. Et resultat af forliget var imidlertid, at Microsoft skulle levere webbrowseren som et selvstændigt program, så pc-leverandørerne havde mulighed for at vælge en anden webbrowser.

Når den næste version af Microsoft Windows, der indtil videre har kodenavnet Longhorn, udkommer, er der netop lagt vægt på at tænke i nye baner for at forbedre sikkerheden i styresystemet.

Internet Explorer har haft en lang historie med alvorlige sikkerhedshuller, og da Microsoft fortsat vil lade webbrowseren spille en vigtig rolle som brugergrænseflade, er det vigtigt, at sikkerheden er i top.

Ifølge Brian Countryman er det ikke længere muligt at forbedre sikkerheden og samtidig indbygge de nye funktioner i Longhorn med Internet Explorer som selvstændigt program.

Relevant Link

Interview med Brian Countryman (Microsoft Technet)

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S