Børn udsættes for porno-spam

Spam skeler ikke til modtagernes alder. Det betyder, at børn og unge modtager en stor mængde spam, som ikke er beregnet til mindreårige, viser en amerikansk undersøgelse. Knap halvdelen af de spam-ramte har modtaget reklamer for porno.

Fire ud af fem børn modtager spam, der ikke er beregnet til børn. Det viser en amerikansk undersøgelse, som IT-sikkerhedsfirmaet Symantec har fået foretaget blandt 1000 børn og unge i alderen 7-18 år.

En dansk undersøgelse viste for nylig, at halvdelen af de danske børn og unge bruger internettet til e-mail. Hvis de modtager den samme spam som amerikanske børn og unge, så har flertallet modtaget temmelig irrelevant eller ligefrem stødende reklamepost.

Det er ofte ikke for sarte sjæle, den spam der lander i en gennemsnitlig elektronisk postkasse. Det gælder også, selvom postkassen tilhører en mindreårig.

Alle de 1000 amerikanske børn og unge i undersøgelsen bliver spammet, og fire ud af fem modtager spam, som er møntet på voksne. Knap halvdelen af de amerikanske børn og unge har modtaget reklamer for pornografiske websteder.

Godt halvdelen af de spam-udsatte børn og unge affærdiger blot spammails som et irritationsmoment, mens en næsten lige så stor del har haft en dårlig oplevelse med det materiale, der er landet i indbakken.

Kun hver syvende er blevet nysgerrig efter at se nærmere på pornoen.

Det svarer ganske godt overens med en tilsvarende dansk undersøgelse af børns internetadfærd, der viste, at det stort set kun er de ældste teenagedrenge, der besøger pornografiske hjemmesider.

Forkert målgruppe

51 procent af deltagerne i undersøgelse kunne berette om, at de havde modtaget tilbud på forskellige urtepræparater, der skulle hjælpe på potensen.

Fire ud af fem havde modtaget reklamer for forskellige lotterier, casinoer eller konkurrencer, hvor de for eksempel kunne vinde en Playstation.

Online-kontaktbureauer af mere eller mindre tvivlsom karakter har lokket 62 procent af børnene med løsningen på kæresteproblemer i skolegården.

En lang række firmaer er tilsyneladende bekymrede for fedme blandt amerikanske børn og unge. I hvert fald havde 55 procent modtaget tilbud om hurtige mirakelkure, der påstod at være i stand til at få de overflødige kilo til at rasle af.

Selvom 61 procent havde modtaget tilbud om billige realkreditlån, så er det nok de færreste af de 7-18 årige, der har haft mulighed for at tage imod tilbuddet, selvom de skulle have været fristede til at belåne far og mors hus til op over skorstenen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere