Danske kommuner er storkunder hos SAP

De danske kommuner er den største kunde i verden, som den tyske softwaregigant SAP har inden for personalestyring. Det skyldes, at kommunerne skifter til et nyt lønsystem fra KMD, der er baseret på SAP.

Danske kommuner hører til mellem de største kunder hos verdens største leverandør af virksomhedssoftware, tyske SAP.

220 kommuner har i dag skiftet lønsystem, så de kører på en SAP-baseret løsning, Opus, som kommuneleverandøren KMD har udviklet.

KMD er samtidig ved at udfase sit egenudviklede og ældre lønsystem.

KMD sidder tungt på markedet for lønkørsel i kommunerne og forventer, at stort set alle kunder - og det vil sige langt hovedparten af de danske kommuner - vil have skiftet til SAP-systemet inden udgangen af i år.

Dermed bliver KMD leverandør af det største SAP-system inden for personalestyring, også kaldet human ressource, i hele verden. Op med en million mennesker får deres løn udbetalt gennem systemet.

For dyrt at udvikle selv

Ifølge Leif Ilsø, forretningsansvarlig for SAP-systemet hos KMD, har selskabet regnet på, hvad det ville koste selv at udvikle et nyt system fra bunden, og det blev simpelthen for dyrt.

Opus kan køres på et hvilken som helst styresystem. Det er, ifølge KMD, blot et spørgsmål om kundens ønsker, og kunder, der for eksempel er skiftet til Linux, kan også benytte systemet.

For de medarbejdere, der skal benytte Opus i det daglige, betyder det kurser i at lære omgangen med det nye SAP-system at kende. Leif Ilsø anslår, at en regulær superbruger skal på cirka fire dages kursus for at lære at håndtere systemet.

3000 på SAP-kursus

Leif Ilsø vurderer, at omkring 3000 kommunale medarbejdere skal på kursus. De fleste vil dog kunne klare sig med mindre end de fire dage.

Også hos SAP i Danmark er der glæde at spore.

- Det er meget positivt at se, at den kompleksitet, der ligger i lønkørsler inden for den offentlige sektor, uden problemer håndteres i en SAP-løsning. Det understreger, at standardsystemerne ikke kun er for det private erhvervsliv, men også har den modenhed, der skal til for at løfte IT-udfordringerne i den offentlige sektor, siger administrerende direktør Henrik Rasmussen, SAP Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job