IT Factorys stifter bag nyt softwareselskab

Lars Munch Johansen, der stiftede IT Factory og solgte det til 2M Invest, bruger nu nogle af sine millioner på det nye selskab Zoomio. Det udvikler software til billigst muligt at få fuldt udbytte af marketingbudgettet.

I sidste uge opgav IT Factory ævred efter at have tabt adskillige hundred millioner kroner. Ledelsen indgav konkursbegæring.

I dag står stifteren af selskabet, Lars Munch Johansen, så frem i dagbladet Børsen og fortæller om sit nye selskab, Zoomio.

IT Factory-stifteren skyder selv nogle af sine millioner i selskabet. Børsen skriver ikke hvor mange.

Men det er ingen hemmelighed, at han har penge på kistebunden, efter han solgte selskabet. Ny hovedejer blev 2M Invest, og IT Factory var en af de møllesten, der bragte ventureselskabet til fald.

Den historie løber Lars Munch Johansen ikke fra. Han siger i stedet til Børsen, at han vil bygge sit selskab stille og roligt op og ikke forsøge at hente ekstern kapital ind endnu.

Har skaffet 15-20 kunder

Faktisk har han været i gang i 16 måneder og skaffet 15-20 kunder til sit nye system. Selskabet har også allerede de første 20 medarbejdere og forsøger at holde udgifterne nede ved at benytte pakistanske softwareudviklere.

Hvis selskabet følger planerne, bliver der overskud i 2005 på en omsætning, der gerne skal ende mellem 40 og 50 millioner kroner.

Nu handler det om at overbevise marketingcheferne om, at de har brug for et nyt værktøj. Ifølge Børsen har Zoomio udviklet software, som sporer, hvilke potentielle kunder der er mest interesserede i et produkt. Den information kan en virksomhed så bruge til at målrette markedsføringen.

Zoomio udlejer sin software på ASP-basis, ikke bare til virksomheder, men også til reklamebureauer og selskaber inden for telemarketing.

Lars Munch Johansen har stiftet selskabet sammen med Gordon Darling, som stod i spidsen for IT Facotrys egen marketingafdeling, og den tidligere chef for Damgaard i USA, Peter Wagner. Han skal lede Zoomios amerikanske datterselskab. Selskabet etablerer sig desuden i Danmark og Tyskland, skriver Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S