Universiteter: Open source det sikreste valg

RUC, Syddansk Universitet og Handelshøjskolen kører alle deres websteder via open source. Usikkerheden på CMS-markedet gør ifølge universiteterne open source til det sikreste valg, men endnu er ingen klar til også at skrotte den lukkede kontorpakke.

På Roskilde Universitets Center (RUC) stod man for to år siden over for den udfordring det er at binde en decentral skole med 10 institutter sammen i én webløsning.

Valget fald på et open source content management-system (CMS) fra leverandøren Magenta, og det var der både politiske og økonomiske årsager til.

- Vi skulle kunne rulle systemet ud til flere folk løbende, uden at det kostede os en formue. Med det her system betaler vi ikke for licenser. Og i det politiske lå, at vi ikke ville i lommen på nogen. Branchen går jo op og ned, og hvis firmaet, vi købte af, gik ned, hvad så?, siger Ulla Mortensen, webmaster på RUC.

Mindre risiko

Ved selv at have kildekoden til CMS-systemet er risikoen mindre, mener hun.

Samtidig kan RUC dele informationer og forbedringer med andre kunder til systemet - eksempelvis Syddansk Universitet, som netop har indgået aftale med Magenta.

- Vi regner med at kunne samarbejde en del, fordi vi ligner hinanden. I den nye version af programmet, somvi er på vej over i, vil der være nogle lignende ting, som vi vil ønske udviklet, og så kan vi sandsynligvis dele omkostningerne, siger Ulla Mortensen.

På Handelshøjskolen i København så man også på RUC's erfaringer med open source, da skolen skulle vælge CMS-system.

Man fandt dog mangler ved RUC's løsning og valgte i stedet et norsk system, ez-publish, der ifølge afdelingschef i Handelshøjskolens biblioteks- og webafdeling, Peder Lærke Nielsen, passede skolens behov for 90 procents vedkommende.

Den danske leverandør på systemet blev sat til at lave de fornødne rettelser.

- Det var blandt andet en forbedring af systemets nyhedsmodul og det administrative modul. For eksempel ønskede vi, at lokalredaktører skulle kunne navigere på web ligesom brugerne og foretage rettelser via et simpelt login på den specifikke side, siger han. Det modul blev lavet, og vil nu i tråd med open source-tankegangen indgå i leverandørens pakke som et tilbud til andre kunder til systemet, siger Peder Lærke Nielsen.

Leverandør havde røde tal

Også Handelshøjskolen har set både på økonomi og branche-risici i valget.

Peder Lærke Nielsen forklarer, at det proprietære system, som skolen ville have råd til og som passede allerbedst til behovet, stammede fra et firma med så røde tal på bundlinjen, at man anså det for risikabelt at indgå en kontrakt.

Trods de positive erfaringer med open source i webløsningen, er universiteterne dog ikke klar til at gå helt over i den åbne software-verden og eksempelvis skrotte Microsoft Office-pakkerne.

? Vi har talt om det, men det er et stort skridt. Alle kender Office-pakken, og vi mangler dokumenterede erfaringer. CMS-systemet var noget nyt, men der skal tungtvejende grunde til at skifte en kontorpakke ud, siger Ulla Mortensen.

Peder Lærke Nielsen supplerer:

? Jeg tror, at vi løber ind i en kulturel barriere, for Handelshøjskolen er groet fast i Microsoft Office-miljøet, siger han.

Denne artikel stammer fra avisen Computerworlds særtillæg om open source

Relevant link

http://www.idc-analyse.dk/" target="_new">Læs om IDC-analysen 'Open source - myter og realiteter.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S