Tv-stationer vilde med Thrane & Thrane

Den danske producent af udstyr til satellitkommunikation, Thrane & Thrane, fik et rekordår, godt hjulpet af store ordrer på at bygge Inmarsat-systemet og tv-stationernes efterspørgsel efter dyre højhastighedsterminaler.

En af solstrålerne i den danske IT- og telebranche, Lundtofte-virksomheden Thrane & Thrane, har fået nogle af verdens største tv-stationer til at løfte sit salg.

Thrane & Thrane har solgt bærbare satellitterminaler, der kan transmittere levende billeder, til både CNN, NBC og Danmarks Radio. Tv-stationerne brugte dem, da de dækkede krigen i Irak.

"Ydermere er det ledelsens indtryk, at den internationale medieverden i stigende grad forstår, hvad moderne mobil højhastigheds-satellitkommunikation kan tilbyde med hensyn til billedtransmission," skriver administrerende direktør Lars Thrane og bestyrelsesformand Waldemar Schmidt i selskabets årsberetning.

Thrane & Thrane producerer udstyr til satellitkommunikation. Selskabets omsætning inden for landmobile produkter, der også omfatter udstyret til tv-stationerne, steg med over en fjerdedel til 207 millioner kroner i det regnskabsår, der sluttede med udgangen af april.

Thrane & Thrane A/S Årsregnskab
Millioner kroner2002/032001/02
Omsætning610,4476,8
Resultat af primær drift (EBIT)82,142,5
Ordinært resultat før skat76,443,1
Resultat53,930,1
Egenkapital per 1. maj363,7301,3
Antal ansatte357284
Lover ikke guld
Samlet steg den danske satellitproducents omsætning nøjagtig lige så meget. Ud over salget til blandt andet tv-stationer blev væksten drevet af, at Thrane & Thrane har fået ordrer på at levere jordstationer til Inmarsat, det satellitsystem, som hovedparten af selskabets terminaler også benytter.

Væksten i salget slår direkte igennem på overskuddet. Det blev mere end fordoblet til 54 millioner kroner.

Thrane & Thrane blev belønnet med pæne kursstigninger på Københavns Fondsbørs, efter årsregnskabet blev offentliggjort. Kurserne steg på trods af, at Lars Thrane ikke lover aktionærerne guld og grønne skove.

Tværtimod er forudsigelserne om indeværende regnskabsår moderate. Omsætningen vil kun stige en anelse, og driftsresultatet lander også på omtrent samme niveau.

Det skyldes blandt andet, at selskabet forventer, at den politiske situation rundt omkring i verdens brændpunkter bliver mere stabil, og så falder efterspørgslen efter de landmobile produkter. Omvendt vil der fortsat være vækst på andre markeder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere