Oracle indgår milliard-forlig i kontraktsag

En tidligere medarbejder får 221,5 millioner kroner for at have anmeldt en angivelig kontraktsvindel i forbindelse med statslig indkøb af software. Oracle afviser, men betaler alligevel milliard-erstatning.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracle har indvilget i at betale over 1,1 milliard kroner plus renter i et forlig i en sag om ikke at leve op til sine kontraktmæssige forpligtelser i forbindelse med en kontrakt fra 1998 med U.S. General Services Administration (GSA), oplyser USA's justitsministerium.

Forliget er det største, som GSA nogensinde har indgået i kraft af False Claims Act, der gør det muligt for Justitsministeriet og såkaldte whistleblowers at retsforfølge leverandører af udliciterede offentlige opgaver i forbindelse med påstået svindel.

Tidligere medarbejder hos Oracle Paul Frascella vil modtage 221,5 millioner kroner som sin del af forligssummen i sagen, oplyser USA's Justitsministerium.

Oracle afviser dog påstandene i en pressemeddelelse. "Oracle afviser på det kraftigste, at selskabet ikke omhyggeligt overholdt prissætningsbetingelserne for den kontrakt," udtaler Oracle.

"Selskabet har altid haft stærke kontrolmekanismer på plads, for at sikre at de statslige institutioner, der indkøbte via GSA-aftalen, fik rimelige priser. Oracle har aldrig på nogen måde begået svindel."

Mange af vidnerne er efter 13 år ikke længere tilgængelige og andre "husker ikke længere omstændighederne tydeligt," påpeger Oracle.

"Derfor har Oracle besluttet at undgå distraktionen og den høje omkostning i forbindelse med at føre proces i denne sag ved at indgå forlig."

Sagen omhandler en GSA-kontrakt, hvorunder Oracle solgte softwarelicenser og teknisk support til statslige institutioner. Kontrakten blev indgået gennem GSA's Multiple Award Schedule-aftale, som gør det muligt for forskellige statslige institutioner at indkøbe produkter via en strømlignet indkøbsproces.

Multiple Award Schedule-leverandører indvilger kontraktmæssigt i at oplyse om deres kommercielle prissætningspraksis, beskriver USA's Justitsministerium i en pressemeddelelse.

Har fået 43,2 milliarder hjem

Frascella, der var kontraktspecialist hos Oracle, hævdede, at Oracle ikke gav GSA tidssvarende og nøjagtig information om sin kommercielle salgspraksis heriblandt rabatter tilbudt andre kunder. Det hævdes også i anklageskriftet fra maj 2007, at Oracle forsætligt misinformerende GSA om sine rabatordninger og at Oracle undlod at videregive forhøjede kommercielle rabatter til de statslige institutioner.

USA's Justitsministerium gik ind sagen i 2010 med en anklage om, at USA's statslige institutioner betalte "langt mere" end de burde have gjort for Oracles produkter, udtaler Justitsministeriet.

"Selskaber, der anvender ulovlig eller uredelig praksis for at sikre statslige opgaver, underminerer integriteten i indkøbsprocessen og skaber en urimelig konkurrencefordel i forhold til størstedelen af virksomhederne, der spiller efter reglerne," udtaler Tony West, der er assistant attorney general for Civil Division under USA's Justitsministerium.

"Udfald som dette ... demonstrerer vores dedikerede indsats for at sørge for, at skatteyderne ikke betaler mere end nødvendigt for de produkter og services, de får."

USA's Justitsministerium har genvundet mere end 43,2 milliarder kroner i kraft af sager via False Claims Act siden januar 2009.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse