Service sikrer vækst hos IBM

IT-koncernen IBM scorede et pænt overskud i årets andet kvartal primært på sine service-funktioner og med hjælp fra købet af PwC Consulting. Ledelsen tør ikke spå om opsving.

Den amerikanske IT-koncern IBM havde travlt i årets andet kvartal, hvor omsætningen voksede med 10 procent primært på grund af IT-service og software.

IBM's hardware-division er hårdere ramt af nedturen i IT-branchen, og finansdirektør John Joyce vil ikke spekulere i, hvornår markedet vender igen.

- Jeg behøver ikke minde investorerne om, at man forventede økonomiske opsving i andet halvår 2001 og igen i 2002. Nogle vil argumentere for, at det er mere sandsynligt i år, men vi har en mere pragmatisk tilgang til det, sagde John Joyce på en telefonkonference for analytikere.

PwC sikrer service-vækst

IBM's Global Services-division stod for næsten halvdelen af koncernens omsætning, og væksten i divisionen var på 23 procent.

Især opkøbet af PwC Consulting sidste år hjalp med at sikre væksten, oplyser IBM.

Softwaredivisionen voksede med seks procent ikke mindst på grund af IBM's WebSphere middleware og DB2-databasen, mens Lotus-produkterne faldt med tre procent.

På hardware-siden er der dårligt nyt, da omsætningen i andet kvartal faldt med en procent i forhold til sidste år. Det kan især henføres til faldende priser på hardware.

I alt tjente IBM-koncernen godt 11 milliarder kroner i andet kvartal ud af en omsætning på 144 milliarder kroner.

Det lå på niveau med det lovede, og skuffede investorer sendte onsdag aften IBM-aktien ned med 2,5 procent.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S