Sådan gjorde Google kål på kinesisk domænehaj

It-giganten havde rimeligt let ved at fravriste googleplus.dk-domænet fra den tidligere ejer. Læs her, hvordan det gik til.

Artikel top billede

Den 29. juni køber en kinesisk domænehaj domænet googleplus.dk, men allerede den 10. august sender Google en klage til Klagenævn for Udbud. 

Her gør Google krav på både domænet googleplus.dk og googleoffers.dk, som en person ved navn Zhou Murong fra Kina altså har registreret.

Begrundelserne fra Google i klagen, som Computerworld har fået aktindsigt i, er blandt andet, at Google er et af verdens mest kendte varemærker.

Faktisk nummer fire i verden, ifølge den liste Google har vedlagt klagen.

Desuden vedhæfter Google en artikel fra Computerworld, der angiveligt skal tjene til at dokumentere, at Google+ er en ny stor satsning, der er gået i luften.

Du kan læse Computerworld-artiklen her.

It-gigantens advokat fremhæver endelig en sag med nummer 766 helt tilbage fra 2005, hvor selskabet vandt retten til domænet goggle.dk.

Argumentet fra Google er, at siden dengang er varemærket bare blevet endnu mere kendt.

Du kan læse hele Googles klage her.

Sletter domænet

Klagenævn for Udbud oplyser til Computerworld, at indklagede, Zhou Murong, "efter klagens indgivelse - valgte at slette domænenavnet googleplus.dk, og at sagen derved blev afsluttet ved klagenævnet".

Således står domænet nu registreret som ejet af Google Inc, United States hos DK Hostmaster.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS