Tysk højesteret: Ja til dybe links

Den tyske højesteret har givet grønt lys til søge-tjenester på internettet, der linker dybt til netavisers artikler. Dermed må to af Tysklands store net-medier bøje nakken i afgørelsen, der har haft parallele sager herhjemme. Danske Dagblades Forening mener ikke, at den tyske afgørelse får nogen betydning herhjemme.

En tysk afgørelse giver fornyet håb for de tjenester, der lever af at sende brugerne direkte videre til andre net-mediers nyheder uden først at sende dem over mediernes forsider, hvorfra de selv kan søge videre.

Den tyske højesteret - Bundesgerichsthof - har med en kontroversiel afgørelse nemlig tilladt den tyske søgemaskine Paperboy at linke dybt ind til artikler på andre tyske mediers hjemmesider.

Det er sket med den begrundelse, at net-avisernes artikler i forvejen er frit tilgængelige for offentligheden.

Derfor gør det ikke nogen forskel, om læserne kommer ind på siderne via net-avisernes forsider eller via andre søgetjenester som eksempelvis Paperboy, mener den tyske højesteret.

Blandt de tyske medier, der har sagsøgt Paperboy, er finansavisen Handelsblatt og magasinet DM, som i første omgang vandt de indledende sager i første tyske retsinstanser.

Parallele danske sager

Den tyske afgørelse står i skærende kontrast til den foreløbige danske retspraksis.

Herhjemme fik Danske Dagblades Forening (DDF) sidste sommerfogedrettens grønne lys til at stoppe søgetjenesten Newsbooster og midt i en tilsvarende fogedsag besluttede en anden nyhedstjeneste, Visator, at forlade landet.

De danske aviser mener, at søgetjenesterne er "snyltertjenester", som undergraver nettets forretnings-potentiale, fordi de tjener penge på at snuppe andres materiale uden at betale for det.

Selv om den tyske højesteret har givet grønt lys til Paperboy, mener DDF, at der er stor forskel på de danske sager og den tyske sag.

Ifølge DDF bygger den tyske afgørelse nemlig alene på ophavsrets-loven, mens de danske afgørelser bygger på det såkaldte database-direktiv, der sigter mod at beskytte samlinger af artikler og ikke enkeltstående artikler.

- Den tyske afgørelse har ikke database-aspektet med, og derfor mener vi ikke, at den kommer til at betyde ret meget overordnet set. Når det handler om database-direktivet, er der efter vores opfattelse enighed i Danmark og Tyskland, siger konsulent og jurist i Danske Dagblades Forening, Holger Rosendahl.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos