Sonofon på vej i ny alliance

Det norske teleselskab Telenor, der ejer hovedparten af Sonofon, forhandler i øjeblikket med andre europæiske mobilselskaber om en alliance, der skal bide skeer med britiske Vodafone og gøre det let at sælge grænseoverskridende tjenester.

Danske Sonofon kan indgå i en ny europæisk mobilalliance, når selskabets hovedaktionær, norske Telenor, får sine aftaler på plads.

I øjeblikket overvejer selskabet, hvem det skal samarbejde med, skriver den norske avis Aftenposten.

Avisen finder det mest sandsynligt, at Telenor går sammen med britiske mm02, som British Telecom har solgt fra, italienske Wind og franske Bouygues for at gå i kamp mod verdens største mobilselskab, Vodafone, og dets paneuropæiske netværk.

Formålet er også at tilbyde kunderne en bedre service, så en Telenor Mobil-kunde har ubesværet adgang til e-mails og MMS-tjenester, uanset hvilket europæisk land kunden befinder sig i.

Især teknisk samarbejde

- Vi har prøvet at tale med dem alle sammen, også Vodafone og en anden alliance med Orange, tyske T-Mobile og spanske Telefonica. Vi har ikke truffet nogen beslutning endnu, siger lederen af Telenors mobilvirksomhed, Arve Johansen, til Aftenposten.

Han tilføjer, at alliancen i første omgang især skal være af teknisk karakter, så kunden ikke mærker at krydse landegrænser, og at et dybere samarbejde afhænger af, hvordan konkurrencen udvikler sig.

Hos Sonofon understreger administrerende direktør Ulrik Bülow, at selskabet allerede samarbejder med en lang række selskaber, men derudover overlader han diskussionen om dybere alliancer til moderselskabet.

- Spørgsmålet er, hvor stor gevinsten er i forhold til omkostningerne, og det er de overvejelser, Telenor gør sig i øjeblikket, og det ønsker jeg ikke at kommentere, siger Ulrik Bülow.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect