Artikel top billede

Dansk-udviklet mobiltelefon står i stampe

Det danske mobil-projekt Lumigon er efter flere forsinkelser og udskydelser stadig ikke klar med den telefon, der ellers var ventet for næsten et år siden.

Den danskudviklede Lumigon-telefon er i stor fare for at blive kvalt i fødslen, skriver Børsen.

Lumigon var ellers tænkt som et dansk bud på en Android-telefon, men nu risikerer det danske telefonprojekt at gå i graven allerede inden de første telefoner overhovedet er blevet sendt på gaden, skriver avisen.

Lumigon har trods flere års udvikling endnu ikke lanceret en telefon, der er blevet forsinket tidligere. Det kan du læse mere om her.

Ingen kontakt med teleselskaber

Børsen skriver, at selskabet endnu således endnu ikke har kontaktet de danske teleselskaber for at etablere et salgssamarbejde eller få testet telefonen.

Det var oprindeligt udmeldingen, at Lumigon-telefonen T1 skulle se dagens lys i begyndelsen af 2011. Den skulle følges af en anden model, S1.

Men i dag vil selskabet ikke engang sætte dato på en lancering.

"Udviklingen af en ny mobiltelefon helt fra bunden er en meget omfattende og kompliceret proces, og undervejs har der vist sig en række tekniske udfordringer, som skulle løses," siger Lumigons salgs- og marketingsdirektør, Pekka Kotiranta, til Børsen.

Avisen skriver, at selskabets danske investor, Peter Wilmar Christensen, har lagt flere penge i selskabet siden sin første investering.

"Der er nogle spændende ting på vej, og jeg har en rigtig god mavefornemmelse for, at der kommer noget godt ud af det," siger han til Børsen.

Han siger til avisen, at Lumigon er i kontakt med internationale teleselskaber, og at der vil komme konkrete meldinger fra selskabet inden årets udgang.

De fire store teleselskaber i Danmark, TDC, Telenor, 3 og Telia, siger, at de fortsat følger udviklingen med interesse.

Læs også:
Sådan kan dansk mobilprojekt undgå total fiasko.

Kikset lancering kan ramme dansk mobilprojekt hårdt

Danske Lumigon må udskyde smartphone-lancering.

Dansk it-nørd udfordrer de store mobil-producenter.

Fed lyd skal sælge dansk mobiltelefon.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere