Thornings regering snupper Løkkes it-planer

Den nye SRSF-regering har set sig sulten på den gamle regerings forslag til at forbedre den danske økonomi med it. Derfor nupper regeringen nu it-planerne fra forgængerne.

Artikel top billede

Læs også:
Her er den nye regerings it-planer med Danmark

Den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi udarbejdet under Lars Løkkes Rasmussens (V) VK-regering fortsætter bogstav for bogstav under Helle Thorning-Schmidts (S) styre.

Dermed kan planerne om tvangsdigitalisering, opgradering af danskernes it-kompetencer og implementeringen af flere it-forslag på velfærdsområderne rulle videre uden ophold på et års tid, som det tog at udarbejde Den fællesoffentlige it-strategi under Lars Løkke Rasmussens regering.

Det sker om få måneder

Nu bliver det op til embedsmændene i Digitaliseringsstyrelsen (tidligere Økonomistyrelsen og IT- og Telestyrelsen) under Finansministeriet at få implementeret de mange bud på, hvordan Danmark kan spænde livremmen ind og levere bedre borgerservice ved hjælp af it.
 
Strategien er oprindeligt blevet udarbejdet mellem embedsmænd i staten, en lang række ministerier, kommunerne og regionerne, der har brugt over et år på at strikke planerne sammen. Strategien blev godkendt af den tidligere regering lige inden folketingsvalget tidligere på efteråret.
 
De første forslag vil allerede træde i kraft i 2012. De tæller blandt andet digital tvangsindberetning fra virksomheder. Desuden skal forældre skrive deres børn op til skolegang på en hjemmeside, og danskernes flytninger skal meldes digitalt.  
 
Kan komme mere it
Samtidig med, at Thorning-regeringen bekræfter digitaliseringsstrategien, forventes det, at SRSF-regeringen vil arbejde målrettet på at få implementeret flere af dens it-mærkesager, når staten skal i gang med sine årlige budgetforhandlinger med kommunerne og regionerne til juni 2012. 

Det drejer sig især om tiltag på velfærds- og socialpolitiske områder. 
 
Hvor meget nyt, der konkret skal implementeres til den tid, er endnu ukendt. Ligesom det er ukendt, hvordan den rød-radikale regering vil håndtere, at op mod 400.000 ældre danskere slet ikke har kompetencerne til at begå sig i det kommende Digitaldanmark.

Sparer 50 millioner kroner

Thorning-regeringen barslede allerede i sit regeringsgrundlag med, at der skulle oprustes på især cyberforsvar samt videosamtaler mellem patient og hospital. Derudover skal handicapområdet og brugen af telemedicin have en digital opsang.
 
Derfor kan hospitaler og plejehjem ganske givet godt gøre sig klar til at lade it-maskineriet rulle ind på gangene inden for relativt kort tid. 
 
Ved at godkende den tidligere regerings it-strategi sparer Danmark angiveligt godt 10 millioner kroner i embedsmands-lønninger. Det beløb er udregnet på baggrund af et skøn, om at der skulle bruges omkring 25 fuldtidsansatte på at udarbejde en ny strategi. 

Vi slipper for at lade den offentlige it-strategi stå stille i et år, og smilene er givetvis stadig store hos it-brancheforeningerne, der jublede ved lanceringen af strategien i august.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank