Få fire gode råd til eksotiske virtualiserings-teknikker

På rekordtid er virtualisering gået fra at være grundforskning til mainstream, og virtualisering gælder ikke kun servere. Få fire gode råd til at virtualisere desktop, storage, netværk og sikkerhed.

Artikel top billede

Det er virkelig svært at hade virtualisering.

For teknologien er en blandt mange nye it-trends, der for alvor er kommet for at blive og giver store hardware-besparelser, lettere it-administration og grønnere it-forbrug ved et lavere strømforbrug i virtualiserede miljøer.

Det viser alle tal og tendenser.

VMware og alle de andre

Selv om virtualiseringens nøglebegreb, hypervisoren, blev opfundet helt tilbage i 1965 af IBM, for at kunderne kunne emulere mainframes og transistorer, er det først VMwares hypervisor fra 1998, der betegnes som nøglen til moderne virtualisering.

Det skyldes, at VMwares hypervisor var bygget til x86-arkitekturen, som moderne pc'er og servere kører på, og som gør det muligt at oprette flere virtuelle maskiner på én fysisk server - også kaldet host (værtsmaskinen).

I 2001 introducerede VMware så sin første ESX-server, og selskabet har på rekordtid etableret sig som en it-gigant med en årlig omsætning på godt 15 milliarder kroner, væksten ligger på over 30 procent, og selskabet har i dag omkring 8.200 ansatte.

Konkurrenterne kommer

Siden VMware-gennembruddet med virtualisering i starten af det nye årtusinde er selskabet blevet fulgt til dørs af it-giganter som Microsoft, Citrix og senest Oracle, der alle har deres egne hypervisorere på hylderne.

Hypervisoren er dog siden introduktionen omkring årtusindeskiftet blevet skubbet i den kommercielle baggrund, og i mange tilfælde gives den gratis væk. 

Det skyldes, at virtualiseringsselskaberne for længst har fundet ud af, at pengene tjenes på den medfølgende management-software, som systemadministratorerne bruger til at kontrollere, at redundansen kører, at arbejdsbyrder automatisk kan smides frem og tilbage mellem virtuelle maskiner og optimere ressourceforbruget på den fysiske host.

Ikke kun servere

I dag anslår analytikerne fra IDC og Gartner, at halvdelen af alverdens servere er blevet virtualiserede, selv om forventninger for bare fem år siden lød på, at det tal nok kun ville ligge i omegnen af 20 procent i 2010.

Men det er langt fra kun servere, der kan virtualiseres, mener server manager Mikael Korsgaard Jensen fra Herning Kommune, der selv har virtualiseret 99 procent af serverfarmen i kommunen. 

Det betyder, at kommunen kører med 250 virtuelle maskiner fordelt på 10 fysiske hosts med blandt andet en strømbesparelse på 1,2 millioner kroner til følge.

Her giver han et indblik i fire andre områder, som du med fordel kan kigge nærmere på, hvis du vil optimere din it-infrastruktur:

Desktop-virtualisering

Storage-virtualisering

Netværks-virtualisering

Sikkerheds-virtualisering

Hvis du selv har flere gode tips til virtualisering, skal du være meget velkommen til at videndele i kommentarfeltet under denne artikel.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job