HP hårdt ramt: Indtjeningen styrtdykker

Verdens største it-selskab har svært ved at tjene penge. Indtjeningen er styrtdykket i den seneste tid.

Artikel top billede

Verdens største it-selskab målt på omsætning, Hewlett-Packard, mærker nu for alvor konsekvenserne af den voldsomme turbulens, som selskabet har gennemgået i de seneste år.

HP's netto-indtjening for fjerde kvartal er nemlig faldet med mere end 90 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Selskabets netto-indtjening for fjerde kvartal landede på 1,1 milliarder kroner.

I det tilsvarende kvartal i fjor klokkede HP en indtjening på knap 14 milliarder kroner.

Indtjeningen per aktie er således faldet fra 6,08 kroner i fjor til nu blot 66 øre - et fald på 89 procent.

Ny topchef

Det alarmerende kvartalregnskab kommer netop som HP's nye topchef, Meg Whitman, har sat sig til rette i chefstolen.

Hun tiltrådte i september, efter HP's bestyrelse fyrede den daværende topchef, tyskeren Leo Apotheker, der blot nåede at sidde et lille år som topchef.

Her nåede han til gengæld at så godt og grundigt tvivl om HP's kommende retning og strategi med en række udmeldinger, som du kan læse mere om her.

HP's omsætning i fjerde kvartal faldt med tre procent i forhold til det tilsvarende kvartal sidste år. Omsætningen landede på 177,5 milliarder kroner.

Bedste resultat i koncernen har HP's software-division leveret. Her har HP nemlig oplevet en god vækst i salg af licenser og services. Det har ført til en samlet omsætningsvækst på 28 procent.

Services-divisionen voksede to procent, mens det ser knapt så godt ud for salg af server- og storageløsninger, der er faldet med fire procent.

Selskabets såkaldte 'Personal Systems Group,' der tæller pc-produktionen, oplevede en omsætningstilbagegang på to procent.

Økonomisk afmatning

HP begrunder selv det lunkne resultat med den globale økonomiske afmatning, der har ført til faldende forbrug.

Ligeledes har selskabet været ramt af en række dyre interne sager, der blandt andet tæller udskiftningen af topchefen, ligesom de forvirrende udmeldinger har kostet på bundlinien.

"2011 har været præget af en masse drama. Nu skal vi tage os sammen og få reduceret dramaerne her omkring," lyder det fra Meg Whitman.

Hun peger blandt andet på, at HP med hende ved roret beholder pc-forretningen, som Leo Apotheker ellers overvejede at sælge.

"Vi er gået ind på software-markedet for at skabe værdi for kunderne og ikke for at transformere HP til et software-selskab," siger hun.

Når det gælder hele regnskabåret, kommer Hewlett-Packard ud med en nettoindtjening på 39,3 milliarder kroner på en omsætning på 703 milliarder kroner.

Læs også:

Derfor vil HP beholde sin pc-division.

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest.

HP har hovedrengøring: Rydder op i ledelsen.

Fyret HP-topchef scorer kassen på fed fyrings-pakke.

HP fyrer Léo Apotheker - ny topchef ansat.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision