Ofir holder fast trods nyt stort underskud

Søndagsavisen vil fastholde internet-portalen Ofirs position på markedet, selvom pengene fosser ud af internet-kassen. Gratisavisen satser især på markedet for stillingsannoncer på nettet, hvor Ofir er med i front.

Jobportalen Ofir giver fortsat store underskud til sin ejer, Søndagsavisen, men jobtjenesten og portalen er fortsat kerneområder for det børsnoterede selskab.

I årets første halvår tabte Ofir 11,4 millioner kroner ud af en omsætning på 14,3 millioner kroner, fordi niveauet for stillingsannoncer fortsat er lavt, skriver selskabet i sit halvårsregnskab.

Gratisavisen ser frem til, at konkurrencen på markedet for stillingsannoncer på internet bliver endnu hårdere den kommende tid. Ifølge Søndagsavisen er der nemlig ikke plads til alle de nuværende portaler, men kun to eller tre, og alle forsøger nu at opnå en stærk position inden den kommende konsolidering.

Mens markedet for stillingsannoncer er faldet, har Ofir travlt med at hente penge hjem på banner-annoncer, et søgeindeks og shopping-tjenester på sin generelle portal.

Således er omsætningen faktisk vokset med 15 procent i forhold til første halvdel af sidste år, men det ikke godt nok til gratisavisen. Den vil nu til at udvikle flere internettjenester, som brugerne selv er villige til at betale for, fremgår det af regnskabet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere