Spam lukker mailtrafik fra internetudbydere

Nogle af kunderne hos en række svenske bredbåndsudbydere kan ikke længere sende e-mails til kunder hos den amerikanske netgigant, AOL. Amerikanerne har fået alt for mange ulovlige reklame-mails, spam, med svensk afsender.

Kampen mod ulovlige reklame-mails, spam, får internetudbydere til brutalt at lukke for mails fra afsendere, der er kendte spammere.

Det rammer de svenske ADSL-udbydere, der køber sig adgang til det Telia-ejede grossist-selskab, Skanova.

Den store amerikanske internetudbyder AOL har nemlig vurderet, at de svenske Skanova-kunder sender alt for meget spam til AOL's brugere, og amerikanerne har derfor bedt Skanova om at gøre noget ved sagen.

Ellers vil AOL selv spærre for e-mails, der kommer fra en række af Skanovas bredbåndskunder.

Skanova har nu informeret sine kunder om, at det svenske selskab selv har lukket for mails sendt til AOL-adresser.

- Hvis ikke vi gør noget, vil AOL selv gennemføre denne spærring. Vi vælger derfor at reagere hurtigt, da vi foretrækker selv at have kontrol over vores netværk, siger Anders Enmark, produktområdechef hos Skanova.

Åbne mail-servere

Sagen vedrører kun de brugere, der har sat deres egen mail-server op og bruger ADSL-forbindelsen for at få kontakt med omverdenen.

Hvis en sådan bruger rammes af virus, eller serveren blot står åben, kan afsendere af spam bruge serveren til anonymt at tæppebombe e-mail-adresser, herunder hos AOL, med tilbud om Viagra-piller, lotterigevinster og attraktiv finansiering.

Den er den trafik, AOL nu har fået nok af.

Skanova beklager at måtte lukke for mails til AOL-kunder, men opfordrer de ramte brugere til i stedet at benytte Hotmail-adresser eller åbne en e-mail-konto hos deres internetudbyder, hvis de vil holde kontakten med AOL-brugere.

Den svenske bredbåndsgrossist vil nu tage kontakt til internetudbyderne for at diskutere, hvad de kan gøre for at undgå lignende situationer i fremtiden.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job