Bluetel-ansat nægtede at fuske og blev fyret

Annelise Hansen blev fyret fra mobilforhandlerkæden Bluetel, da hun nægtede at svindle med reparations-fakturaer. Nu fører hendes fagforening en fyringssag mod Herning-kædens konkursbo.

Falske fakturaer på samlebånd var en del af arbejdet i den nu krakkede mobilforhandlerkæde Bluetel, fortæller den tidligere medarbejder i Bluetel i København, Annelise Hansen, til Københavns Radio.

Chefen for den Bluetel-butik, Annelise Hansen arbejdede i, opfordrede hende flere gange til at skrive fakturaer på reparationer, hun ikke havde udført.

Annelise Hansen sagde nej til at svindle, og så blev hun fyret. Ifølge chefen på grund af samarbejdsvanskeligheder.

Efter fyringen gik Annelise Hansens til sin fagforening Kvindeligt Arbejderforbund, som nu fører en fyringssag mod konkursboet efter det krakkede Bluetel.

Bluetel blev meldt til politiet af Nokia for svindel med reparationsfakturaer. Nokias brud førte til Herning-kædens fald, og Bluetel har efterladt kreditorerne med et trecifret milliontab.

Politiet efterforsker stadig sagen, hvor Bluetel-chefen Johannes Hareskov Jensen er sigtet for at stå bag svindlen i Danmark, mens sønnen Ole Hareskov Jensen har siddet fængslet i Tyskland.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura