WM-data ansætter og fyrer medarbejdere

WM-data har travlt med at udvikle IT-systemer og sælge ERP-systemer. Outsourcing og infrastruktur står til gengæld næsten stille for selskabet, der justerer antallet af ansatte derefter. Samlet er første halvår gået godt.

WM-data både hyrer og fyrer herhjemme, fordi der er meget svingende resultater i det svenske IT-selskabs forskellige forretningsområder.

WM-data i Danmark har klaret sig fornuftigt igennem årets første seks måneder med et overskud på 6,5 millioner kroner mod 2,5 millioner kroner for et år siden.

Især salget af ERP-systemer og systemer til industrien går ligesom det svenske selskabs egen systemudvikling godt, mens outsourcing og infrastruktur-forretningen næsten ligger stille.

Omsætningen i første halvår på 415 millioner kroner var 12 procent lavere end for et år siden, men det tager administrerende direktør Jesper Scharff ikke så tungt.

- Vi havde et meget stort hardware-salg i slutningen af det første halvår sidste år, og tager man højde for det, er forskellen nogle få procent, siger han.

I stedet hæfter direktøren sig ved, at WM-data i de seneste måneder har vundet flere større ordrer, herunder leverancen af en ny ERP-løsning til Vest-Wood koncernen, digital forvaltning til Undervisningsministeriet og ny IT-infrastruktur til 110 HTH-køkkenbutikker i Norden.

- Jeg ser positivt på resten af året. Vi har haft en stabil ordretilgang i første halvår, og forventer også et fornuftigt resultat i andet halvår, siger Jesper Scharff.

Selskabet har ansat en række nye medarbejdere inden for de travle områder, men tilsvarende er der også fyret medarbejdere med speciale i infrastruktur og outsourcing. I dag beskæftiger WM-data således 845 medarbejdere i Danmark, nogenlunde lige så mange som for tre måneder siden.

Det svenske moderselskab omsatte i første halvår 2003 for 2,8 milliarder kroner, hvilket er otte procent mindre end året før. Til gengæld tjente koncernen 182 millioner kroner før skat mod et underskud i første halvår sidste år på 377 millioner kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere