Igen ulovligt at kopiere lånte cd'er

Nu bliver det igen forbudt at kopiere cd'er og dvd'er, som er har lånt fra venner og på biblioteket. Straframmen for ulovlig kopiering sættes op til fire år, og samtidig overvejer Kulturministeriet at nedsætte afgiften på blanke medier.

Først var det ulovligt, så blev det lovligt, og nu bliver det igen forbudt at kopiere cd'er og dvd-film, man har lånt af venner og på biblioteket. Sådan lyder et nyt udspil fra kulturminister Brian Mikkelsen (K).

Udspillet lægger op til højere straffe for piratkopiering og er en del af en handlingsplan, der skal give bedre vilkår for musiklivet i Danmark.

Kulturministeren vil fortsat lade være lovligt at lave en kopi af ens egne (lovligt erhvervede) cd'er og dvd'er og tage den med til en privat fest, lytte til den på sit arbejde, i bilen og tage den med i sommerhuset.

Det bliver også ved med at være lovligt at hente musik på nettet, hvis ophavsmanden har givet sit samtykke. Brian Mikkelsen ser det gerne mere udbredt at låne musikfiler via bibliotekernes hjemmesider, som det allerede kan lade sig gøre i København i dag.

Desuden er der lyspunkter for både hjemmebrændere og danske butikker, som gerne vil sælge tomme medier til konkurrencedygtige priser. Lovforslaget lægger op til en nedsættelse af blankbåndsafgiften på tomme dvd- og cd-skiver.

Blankbåndsafgiften blev indført for at kunne give en kompensation til kunstnerne for de kopier, danskerne tager af blandt andet bibliotekernes cd'er og dvd-film.

Udspillet indebærer også at straffen for at overtræde de nye regler sættes betragteligt i vejret. Straframmen for ulovlig kopiering bliver sat op fra ét til fire år.

Brian Mikkelsen forventer at fremsætte sine forslag i Folketinget til oktober.

Relevant link

Udkastet til lovforslag




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere