Microsoft arbejder på system til kropsstyring af pc'en

Microsoft er i gang med at bygge en særlig Kinect-enhed til pc'er, som vil gøre det muligt at styre selv avancerede computer-handlinger med kropsbevægelser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft vil bygge en Kinect-enhed til pc'er.

Det sker i forbindelse med virksomhedens kommende lancering af et program, der skal understøtte kommercielle produkter udviklet til Kinect og Windows.

Kinect er den bevægelses- og stemme-teknologi, som Microsoft introducerede første gang som tilbehør til Xbox.

Man bruger Kinect ved at bevæge kroppen i stedet for at trykke på knapperne på controlleren.

I en ny video viser Microsoft forskellige mulige scenarier for Kinect med Windows.

Her kan man se folk, der spiller et instrument bare ved at bevæge deres arme i luften, en kirurg, der gennemgår røntgenbilleder uden at røre ved skærmen, en lærer, der kan kontrollere et billede af stjernehimlen ved hjælp af armbevægelser og en tekniker, der kan fjernkontrollere en robot, mens den afmonterer en bombe.

Kit til udviklerne allerede på gaden

Tidligere i år udgav Microsoft et software development kit til udviklerne, så de kan bygge applikationer på Windows, der udnytter Kinect-sensoren.

Den Kinect-enhed, som Microsoft vil bygge til pc'er, vil indeholde rettelser, der skulle gøre den nemmere at bruge sammen med computere.

"Udviklerne vil være særligt interesserede i den nye firmware, der gør det muligt for dybdekameraet at se objekter helt ned til 50 centimeter foran kameraet uden tab af præcision og ned til 40 centimeter uden alt for meget tab," skriver Craig Eisler, der er general manager for Kinect til Windows, i et blogindlæg.

Dette såkaldte 'near-mode' passer i højere grad til en person, der sidder foran skærmen, end til et menneske, der står foran tv'et.

Det er først og fremmest det, udviklerne har efterspurgt, fortæller Craig Eisler. Med til det nye hardware følger desuden et kortere USB-kabel, der kan bruges med computeren.

Microsoft annoncerede for nyligt programmet Kinect Accelerator, der skal hjælpe opstartsvirksomheder med udgangspunkt i ideer til Kinect.

En talsperson fra Microsoft fortæller, at Kinect til Windows vil blive gjort kommercielt tilgængelig, inden opstartsperioden for Kinect Accelerator bliver indledt.

Microsoft modtager ansøgninger indtil 25. januar, og programmet går i gang til marts.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S