Flextronics køber dansk mobiludvikler

Elektronikproducenten Flextronics har købt selskabet Microcell Group, der producerer mobiltelefoner og har en udviklingsafdeling i København med 23 medarbejdere. Den supplerer Flextronics' elektronikfabrik i Pandrup.

Singapore-koncernen Flextronics, der producerer elektronik på kontraktbasis, har købt det finsk-stiftede Microcell Group, der udvikler og producerer mobiltelefoner.

Microcell har en udviklingsafdeling i Danmark med 23 medarbejdere, der sidste år skabte et overskud på 1,6 millioner kroner før skat.

Flextronics, der i forvejen er stærkt repræsenteret i Danmark, betaler 527 millioner kroner kontant for Microcell og overtager en gæld på 790 millioner kroner.

Microcell er en såkaldt ODM-producent (Original Design Manufacturer), der designer, udvikler og producerer mobiltelefoner for flere af de store mobilproducenter.

Firmaet har specialiseret sig i GSM-telefoner med GPRS-data samt EDGE-teknologien, der er undervejs på det amerikanske mobilmarked.

Passer godt sammen

Handlen ventes afsluttet i oktober, og det er endnu uklart, hvad overtagelsen får af konsekvenser for den danske udviklingsafdeling.

- Men jeg forventer ikke, at der bliver ændret noget, siger administrerende direktør Peter Hinrup, Flextronics.

Koncernen har en fabrik i Pandrup, der blandt andet producerer mobiltelefoner, og det passer derfor Peter Hinrup udmærket at få tilknyttet en udviklingsafdeling i Danmark.

- Det passer meget godt sammen, og der må ligge nogle synergier, siger han.

Flextronics og Microcell har tidligere samarbejdet om forskellige projekter, men i Danmark har selskaberne hidtil ikke talt sammen.

Microcell-koncernen blev stiftet i Finland i 1997, hvor selskabet stadig har en udviklingsafdeling. Administrationen er flyttet til Schweiz og USA, mens produktionen foregår i Kina.

Koncernen beskæftiger 760 medarbejdere, der sidste år skabte en omsætning på 1,7 milliarder kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis