Telia runder 500.000 kunder

Telias danske mobilforretning har rundet 500.000 kunder, hvilket svarer til en kundevækst på halvandet år på knap 75 procent. Men tallene burde renses for inaktive kunder, mener analytiker.

På lidt mere end halvandet år har Telia opnået en kundevækst fra 288.000 til 500.000 mobilkunder i Danmark, hvilket svarer til en stigning på knap 75 procent.

Den tabsgivende mobilforretning har tilsyneladende stor succes med sit Xpress-abonnement, hvor kunderne mod en fast abonnementsafgift kan sende et ubegrænset antal gratis SMS-beskeder.

Alene dette abonnement har indbragt over 100.000 nye kunder siden marts, og Telia fastholder, at Xpress-abonnementet er en god forretning for selskabet.

- Vi har stadig store udfordringer foran os, men den gode vækst i kunder og omsætning er tydelige tegn på, at vi står stærkere end nogensinde på mobilmarkedet i Danmark, siger Jesper Brøckner, direktør i Telia Mobile.

Teleanalytikeren John Strand, Strand Consult, er knap så imponeret over milepælen med den halve million kunder.

- Tallene burde renses for taletidskunder, som ikke taler. Men også for abonnementskunder, som bare har benyttet muligheden for at få en billig telefon, som de så sætter en anden og billigere operatørs SIM-kort i, siger han til dagbladet Børsen.

Hvor Telia regner kunder med, som har været inaktive i op til et år, sletter konkurrenter som Sonofon og Orange kunderne fra statistikken efter tre måneders tavshed.

Telias nærmeste konkurrent, Orange, havde ved udgangen af årets første halvår oplevet en kundetilgang på syv procent, så selskabet på det tidspunkt betjente 546.000 kunder.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse