Nvidia sat på porten af Microsoft

Efter lang tids stridigheder med grafikproducenten Nvidia har Microsoft fundet en ny leverandør af grafikkort til Xbox. Det bliver Nvidias rival ATI, der skal levere grafikchips til nye udgaver af Xbox.

Microsofts spillekonsol Xbox får ny indmad. Microsoft har opsagt Nvidia som leverandør af grafikchips til konsollen. I stedet skal Nvidias største rival, ATI, levere grafikchips til de næste versioner af Xbox.

Analytikere havde forudset en afslutning på samarbejdet mellem Microsoft og Nvidia, som ikke har været gnidningsfrit.

Blandt andet har Microsoft forsøgt at sænke prisen på chipsene for at minimere tabet på Xbox'en, som ikke har levet op til Microsofts forventninger med hensyn til salg.

Det anslås, at mellem 15 og 20 procent af Nvidias indtægter kommer fra aftalen med Microsoft.

Nvidia og ATI er de to største leverandører af grafikchips, som er den vigtigste og dyreste komponent i spillekonsoller.

ATI leverer allerede grafikchips til Nintendos spillekonsol GameCube og står også bag grafíkkortserien Radeon.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S