Intel tjener på priskrig på pc'er

Den amerikanske skolestart i begyndelsen af september og en priskrig mellem HP og Dell har sat gang i salget af computere. Det får chipproducenten Intel til at se mere optimistisk på fremtiden.

Priskrig mellem Hewlett-Packard og Dell har fået salget af computere til at stige, og det gavner verdens største leverandør af processorer til pc'er, Intel.

Samtidig vinker den amerikanske skolestart forude, og det vil sætte yderligere skub i salget, og de pc'er som forbrugerne købte kort før årtusind-skiftet, forventes ikke at være funktionsdygtige meget længere.

Derfor opjusterede processor-giganten i fredags forventningen til overskuddet i tredje kvartal med omkring 2,5 milliarder kroner.

Meddelelsen kommer mere end en uge tidligere end planlagt og fik Intels aktier til at stige 10 procent.

Intel maner dog til besindighed og siger selv, at prognosen er usikker.

Sidste år var prognosen for tredje kvartal også god. Til gengæld skuffede fjerde kvartal, da forhandlerne havde købt lidt for stort ind og havde rigeligt med computere på lager.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS