Blåt stempel til sikkerhedsfolk

En række selskaber inden for IT-sikkerhed står bag en ny non-profit-forening, som vil skabe en dansk standard for certificering af sikkerhedsfolk. Protego, som også udbyder sikkerhedsuddannelser, betragter foreningen som en ny konkurrent.

En række danske selskaber inden for IT-sikkerhed er gået sammen om en forening, som skal skabe en åben dansk standard for sikkerhedscertificering.

TDC, Fort Consult, Netværk Danmark, advokatfirmaet Von Haller og uddannelsesudbyderen Microworld Gruppen er de stiftende virksomheder bag non-profit foreningen OSIA, der står for Open Security Information Association.

-I takt med, at sikkerhedsbranchen er blevet mere moden, er der en del medarbejdere rundt omkring, som ved en masse om IT-sikkerhed, uden at de har bevis på deres ekspertise, siger Thomas Rex, marketingdirektør i Microworld Gruppen, der selv udbyder IT-sikkerhedskurser.

OSIA vil tilbyde modulopbyggede certificeringsprogrammer. Dermed kan en IT-medarbejder få bevis på sine evner inden for bestemte områder af IT-sikkerhed ved at gå til eksamen i netop det område og efterhånden samle sine eksaminer til fulde certificeringer.

Konkurrence med andre udbydere

Den ny sikkerhedsuddannelse fra OSIA kommer til at konkurrere mere eller mindre direkte med eksisterende uddannelser fra private udbydere som Protego, der blandt andet udbyder en uddannelse rettet mod IT-sikkerhed i web- og netværksløsninger.

Direktør i Protego Viggo Janum mener ikke, at der er noget vundet ved at gå med i det nye samarbejde. Han fortæller, at Protego siden årskiftet har udbudt to forskellige certificeringer i IT-sikkerhed og har haft 800 kursister gennem forløbene. Men han hilser dog OSIA velkommen som en ny konkurrent på markedet.

- Det er et alternativ, men vi ser ikke behovet for at fem-seks virksomheder skal gå sammen for at håndtere sådan et tilbud, siger Viggo Janum.

Men det stiller Thomas Rex sig uforstående over for.

- Vi har netop samlet flere virksomheder omkring dette arbejde for at få en standard for branchen, siger Thomas Rex, som mener, at Protego netop ikke arbejder med åbne standarder.

Også Viggo Janums forbehold over for, om OSIA vil være tilstrækkeligt internationalt orienteret, affejer Thomas Rex.

- Det er absolut ambitionen, at OSIA skal udvikle sig til at opnå international anerkendelse, siger Thomas Rex.

OSIA-samarbejdet skal blandt andet muliggøre direkte sammenligning mellem danske og udenlandske IT-folk og dermed gøre det lettere for danskere at dokumentere deres kompetencer, når de søger job i udlandet, forklarer han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics