Microsoft kan blive stor teleproducent

Når virksomhederne flytter deres telefoni over på internettet, står Microsoft til at vinde en stor bid af markedet, vurderer analysefirmaet IDC. Til den tid vil det nemlig ikke være hardware, men software, der gør et telefonsystem smart.

Softwareproducenten Microsoft kan sagtens komme til at dominere dele af telemarkedet inden for nogle år, vurderer analysefirmaet IDC i en rapport.

Det kan ske i takt med, at virksomheder og private flytter deres telefoni over på internettet.

Her er det nemlig ikke det tekniske udstyr, hardwaren, der udgør forskellen på et smart og et usselt telefonsystem, men derimod softwaren, som er Microsofts spidskompetence.

Software-anliggender

Vil brugeren kombinere sin mailboks med sin telefonsvarer, er det for eksempel et software-anliggende.

Det samme gælder, hvis telefonien skal krydses med instant messaging, eksempelvis Microsofts egen MSN Messenger, eller hvis telefonsystemet skal integreres med kundestyrings-software i en virksomhed.

Hvis IDC får ret, vil traditionelle virksomheder inden for internet-telefoni (VoIP) som Cisco, Avaya, Alcatel, Siemens, Nortel og 3Com møde skarp konkurrence.

- Disse nye kombinerede funktioner udgør den logiske afslutning på konvergensen mellem IT og telefoni, siger Tom Valovic, direktør for IDC's afdeling for internet-telefoni.

Udbredelsen af internet-telefoni har endnu ikke levet op til de tårnhøje forventninger, som analysefirmaer tidligere har stillet i udsigt, men IDC fastholder, at efterspørgslen nok skal komme.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S