Gartner: Privat cloud bør være din sidste udvej

Du bør først og fremmest overveje en offentlig cloud-løsning, hvis du overvejer at rykke ud i skyen. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Cloud computing: Sådan fungerer det.

Computerworld News Service: Virksomheder bør først og fremmest overveje offentlige cloud-services og kun vælge den private løsning, hvis den offentlige cloud ikke kan leve op til kravene.

Sådan lyder det fra Gartner-analytiker Daryl Plummer.

Han siger, at der er mange fordele ved cloud-tjenester som agilitet, færre udgifter, mindre kompleksitet, øget fokus, mere innovation og muligheden for at udnytte viden og færdigheder fra folk uden for virksomheden.

Tricket for de it-professionelle er at gennemføre en grundig analyse, der identificerer de fordele, som virksomheden håber på at opnå ved at flytte til skyen.

Måske skal du slet ikke gå cloud-vejen

Der er selvfølgelig også argumenter for ikke at vælge cloud-vejen.

Det handler for eksempel om at opnå en ønsket service-level-aftale, at undgå problemer med regler og compliance, om bekymringer i forhold til katastrofe-situationer og om hvorvidt det overhovedet giver besparelser at flytte til skyen.

Daryl Plummer fortæller, at det især kan være vanskeligt at udarbejde cost-analysen, eftersom man skal måle engangsudgifter mod gentagne udgifter.

Han tilføjer, at kunderne har en tendens til at undervurdere udgifterne til cloud.

De fleste virksomheder, der flytter til skyen, vil få behov for en såkaldt 'cloud broker' (en 'cloud-mægler'), hvilket vil øge de samlede udgifter i det samlede regnskab.

Læs også: Cloud computing: Sådan fungerer det.

Her bør du begynde dit cloud-eventyr

Læs også: Cloud computing: Sådan fungerer det.
 
Nu hvor cloud-hypen har nået et feberhøjt niveau, advarer Daryl Plummer om de potentielle risici.

Det handler om sikkerhed, gennemsigtighed, forsikring, lock-in og integrationsproblemer.

Hvis man alligevel gerne vil flytte data til skyen, så anbefaler Daryl Plummer, at man begynder med det perifere og arbejder sig ind imod kernen.

De mest almindelige applikationer at begynde med er e-mail, social, test og udvikling, produktivitets-apps og web-servere.

De uregerlige brugere

En anden ting, man skal være opmærksom på, er, at de individuelle forretningsenheder sikkert allerede benytter sig af software as a service (SaaS), så Daryl Plummer anbefaler, at it-ledelsen gør en indsats for at være på forkant med de uregerlige SaaS-brugere.

Hvis man deler cloud-omsætningen ind i tre hovedkategorier, så kommer omsætningen fra SaaS ind på en førsteplads med godt 143 milliarder kroner over hele verden i 2011, efterfulgt af infrastruktur som en service (Iaas) med godt 24 milliarder kroner og platform som en service (PaaS) med godt otte milliarder kroner.

Men Gartner forudser, at IaaS i løbet af de næste fem år vil vokse med 48 procent, mens PaaS kun vil vokse med 13 procent og SaaS med 16,3 procent.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læs også: Cloud computing: Sådan fungerer det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS