Artikel top billede

EU gransker Apple i ny monopol-sag

EU har kig på Apples rolle i ny monopolsag om e-bøger, hvor flere store forlag også skal granskes.

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen har indledt en formel monopol-undersøgelse, der skal afsløre, hvorvidt fem internationale forlag har bedrevet konkurrenceforvridende virksomhed over salget af e-bøger i Europa.

Apples rolle i salget af e-bøger vil bliver undersøgt, sammen med de fem forlag Hachette, Harper Collins, Simon & Schuster, Penguin og Verlagsgruppe Georg von Holzbrinck.

"Kommissionen vil især gerne finde ud af, hvorvidt forlagene i samarbejde med Apple har indgået ulovlige aftaler eller begået ulovlige handlinger med det formål eller med den effekt at begrænse konkurrencen i EU eller i EEA ('European Economic Area'), skriver kommissionen i en udtalelse om sagen i denne uge.

"Kommissionen er desuden i gang med at undersøge de nærmere omstændigheder i den aftale, som ovennævnte fem forlag og forhandlere har indgået omkring salget af e-bøger."

Europa-Kommissionen siger, at den "har informeret virksomhederne og konkurrencemyndighederne i de enkelte medlemslande om, at undersøgelsen er indledt."

Det er endnu usikkert, hvor lang tid undersøgelsen vil tage.

Kommissionen meddeler, at det kommer an på sagernes kompleksitet og virksomhedernes samarbejdsvillighed.

Undersøgelsen kommer efter en fælles efterforskning mellem kommissionen og den britiske konkurrencemyndighed, Office of Fair Trading (OFT), af salget af e-bøger.

OFT har afsluttet undersøgelsen af "administrative prioriterings-grunde" men vil forsætte samarbejdet med den formelle undersøgelse.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere