Dansk IBM-center for intelligent shopping

Et nordisk IBM-center for trådløse teknologier beregnet på detailhandlen åbner i Danmark. Allerede i år forventes de første danske forsøg på at afskaffe køen ved kasseapparatet at gå i luften.

IBM åbner et nordisk center for små og billige radiochip, også kaldet radiobrikker eller Radio Frequency Identification (RFID), i Danmark.

Verdens største IT-selskab forhandler i øjeblikket med en række danske detailkæder om at installere chip i emballagen på produkter, så det bliver muligt for kunderne at springe kassekøen over.

15 IBM-medarbejdere med fokus på RFID bliver installeret på IBM's adresse i Lundtofte nord for København.

Som det første vil IBM afprøve et såkaldt shop i shop-koncept, hvor butikken vælger de 25 mest solgte varer og mærker dem med radio-chips. Kunderne kan betale for disse varer ved betalingsstandere inde i butikken, hvor man blot kører sit betalingskort igennem en læser.

Der forhandles p.t. med en række danske kæder, og de første forsøg ventes at blive sat i gang i indeværende år.

Danmark er blevet valgt som testområde, fordi danskerne er hurtige til at tage ny teknologi til sig, forklarer Frank Papsø fra IBM's afdeling for nye forretningsområder.

- Danmark er et lille land, men vi har ikke så meget imod nye teknologier, og derfor vil man lynhurtigt kunne se fordelene, siger han.

Han er ikke bange for, at forbrugerne vil vende sig mod teknologien, sådan som det skete for den britiske kæde Tesco, der måtte opgive et samarbejde med barberbladsproducenten Gillette. For at forhindre butikstyveri blev kunderne fotograferet ved hjælp af chips i barberblads-pakkerne, men det rejste en forbrugerstorm.

- Det er den samme chip, vi bruger, men det er ikke på det område, vi ser ideen. Vi ser chip?en som en intelligent stregkode, ikke overvågning, siger Frank Papsø.

Han medgiver dog, at chip?en også kan og vil blive brugt som rapseri-alarm i butikkerne, men mener, at den her ikke adskiller sig væsentligt fra andre teknologier, som eksempelvis tøjbutikker benytter.

IBM samarbejder i Tyskland med Metro-kæden og i USA med landets største detailkæde Walmart, der forventes at have fuldt indført RFID-mærkning i 2005. IBM har også indført RFID-teknologi hos føromtalte Tesco, men her handler det om det traditionelle område for radiobrikkerne, nemlig at holde styr på leverancer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S