Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus

En hackergruppe hævder at have stjålet kildekoden til Norton AntiVirus.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Computerworld News Service: Symantec er i gang med at undersøge, om der er sandhed bag en hackergruppes påstand om at være i besiddelse af kildekoden til virksomhedens sikkerhedssoftware Norton AntiVirus.

Gruppen, der kalder sig The Lords of Dharmaraja, hævder at have stjålet Symantecs kildekode og dokumentation.

Data  fra servere tilhørende indiske efterretningstjenester sammen med materiale fra flere andre softwarevirksomheder, der har indgået kontrakter med den indiske stat.

"Fra nu af vil vi dele information fra indiske militære efterretningstjenesters servere," skriver gruppen i et indlæg på Pastebin.

"Indtil videre har vi inden for det indiske spionprogram fundet kildekode fra 12 softwarevirksomheder, der har underskrevet kontrakt med indiske TANCS og CBI."

Det oprindelige indlæg på Pastebin er nu blevet slettet, men er indtil videre stadig tilgængelig i Googles cache.

Det indeholder et udkast, der beskriver API-procedurer for Symantecs service til generering af virusdefinitioner.

Gamle informationer

Den lækkede dokumentation stammer ifølge Symantec helt tilbage fra april 1999 og er ikke længere relevant for virksomhedens nuværende systemer.

"Dette dokument forklarer, hvordan softwaren er designet til at fungere (hvilke input accepteres og hvilke genereres) og indeholder funktionsnavne, men der er ingen egentlig kildekode," udtaler Cris Paden, der er Symantecs øverste kommunikationschef.

"Informationerne i dette dokument fra 1999 har ingen betydning for vores aktuelle produkter, det vil sige, at informationerne i dokumentet ikke kan bruges til at forringe eller ødelægge vores aktuelle løsninger," tilføjer Paden.

Hackerne hævder dog også at være i besiddelse af kildekode til Norton AntiVirus, som de har planer om at offentliggøre på et senere tidspunkt. "Vi arbejder lige nu på at opstille spejlede servere, da vi oplever et ekstremt pres og censur fra statslige organisationer fra USA og Indien," skriver gruppen i indlægget på Pastebin.

For at underbygge påstanden har offentliggjort et andet indlæg på Pastebin med en liste over de filer, der angiveligt udgør den samlede pakke af kildekoden til Norton AntiVirus.

Symantec ønsker ikke at bekræfte, om listen over filer stemmer overens med virksomhedens kildekode.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura