Hackere: Vi har stjålet kildekoden til Norton AntiVirus

En hackergruppe hævder at have stjålet kildekoden til Norton AntiVirus.

Artikel top billede

(Foto: © Claude Dagenais, 2007 /)

Computerworld News Service: Symantec er i gang med at undersøge, om der er sandhed bag en hackergruppes påstand om at være i besiddelse af kildekoden til virksomhedens sikkerhedssoftware Norton AntiVirus.

Gruppen, der kalder sig The Lords of Dharmaraja, hævder at have stjålet Symantecs kildekode og dokumentation.

Data  fra servere tilhørende indiske efterretningstjenester sammen med materiale fra flere andre softwarevirksomheder, der har indgået kontrakter med den indiske stat.

"Fra nu af vil vi dele information fra indiske militære efterretningstjenesters servere," skriver gruppen i et indlæg på Pastebin.

"Indtil videre har vi inden for det indiske spionprogram fundet kildekode fra 12 softwarevirksomheder, der har underskrevet kontrakt med indiske TANCS og CBI."

Det oprindelige indlæg på Pastebin er nu blevet slettet, men er indtil videre stadig tilgængelig i Googles cache.

Det indeholder et udkast, der beskriver API-procedurer for Symantecs service til generering af virusdefinitioner.

Gamle informationer

Den lækkede dokumentation stammer ifølge Symantec helt tilbage fra april 1999 og er ikke længere relevant for virksomhedens nuværende systemer.

"Dette dokument forklarer, hvordan softwaren er designet til at fungere (hvilke input accepteres og hvilke genereres) og indeholder funktionsnavne, men der er ingen egentlig kildekode," udtaler Cris Paden, der er Symantecs øverste kommunikationschef.

"Informationerne i dette dokument fra 1999 har ingen betydning for vores aktuelle produkter, det vil sige, at informationerne i dokumentet ikke kan bruges til at forringe eller ødelægge vores aktuelle løsninger," tilføjer Paden.

Hackerne hævder dog også at være i besiddelse af kildekode til Norton AntiVirus, som de har planer om at offentliggøre på et senere tidspunkt. "Vi arbejder lige nu på at opstille spejlede servere, da vi oplever et ekstremt pres og censur fra statslige organisationer fra USA og Indien," skriver gruppen i indlægget på Pastebin.

For at underbygge påstanden har offentliggjort et andet indlæg på Pastebin med en liste over de filer, der angiveligt udgør den samlede pakke af kildekoden til Norton AntiVirus.

Symantec ønsker ikke at bekræfte, om listen over filer stemmer overens med virksomhedens kildekode.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision